Patolojik miyopi ilişkili göz bulguları
  1. Tez No: 466993
  2. Yazar: SİNEM KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Patolojik miyopili hastalarda ön segment, vitreus, optik disk, periferik ve santral fundus değişikliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Patolojik miyopi kriterlerini karşılayan 82 hastanın 140 gözü çalışmaya alındı. Tüm hastalara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), Goldman aplanasyon tonometrisi ile göz içi basıncı (GİB) ölçümü, ön segment muayenesi, optik disk ve fundus muayenesi yapıldı. Ön segment bakısı ve fundus bakısında kornea ve lens patolojileri, peripapiller atrofi varlığı, fundustaki miyopik makulopati evresi, Fuchs noktası, Lacquer çatlağı, koroidal neovasküler membran, periferik dejeneratif bulgular kaydedildi. Her hastanın fundus fotoğrafı çekilerek, optik diskteki tiltasyon oranı hesaplandı. Ayrıca OKT ile koroidal neovaskülarizasyon (KNV) varlığı ve tipi, foveoskizis, maküler hol, epiretinal membran gibi patolojiler analiz edildi. Yine tüm hastaların aksiyel uzunluk, ön kamara derinliği, santral kornea kalınlığı ile makula ve koroid kalınlık ölçümleri ve endotel hücre sayımları kaydedildi. Bulgular: Hastaların 43 (%52.4)'ü kadındı ve ortalama yaş 54.1 ± 14.2 (19 – 80 yaş) idi. Gözlerden 100 (%71.4) tanesi fakik iken, 40 (%28.6) göz psödofakti. Fakik grupta en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) logMAR'a göre 0.73 ± 0.59, ortalama sferik eşdeğer (SE) -12.01 ± 4.59 D ve ortalama astigmat -1.57 ± 1.21 D idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To detect the anterior segment, vitreous, optic disc, peripheral and central fundus changes in pathologic myopia. Method: In our study, 140 eyes that met the pathological myopia criteria of 82 patients were included. To all patients, best corrected visual acuity (BCVA), and intraocular pressure (IOP) measurement with Goldman aplanation tonometry, anterior segment, optic disc and fundus examination were performed. In the anterior segment and fundus examination, corneal and lens pathologies, presence of peripapillary atrophy, Fuchs spot, Lacquer's crack, choroidal neovascular membrane, peripheral degenerative findings were recorded and myopic fundus maculopathic phase was determined. Optic disc tilt ratio was estimated by fundus photograph of each patient. The presence and type of choroidal neovascularization (CNV), foveoschisis, macular hole and epiretinal membrane were analyzed with OCT. Axial length, anterior chamber depth, central corneal thickness, macula and choroidal thickness and endothelial cell counts were also recorded in all patients. Results: The mean age was 54.1 ± 14.2 (19 - 80 years) and 43 (52.4%) of the patients were female. Of the eyes, 100 (71.4%) were phakic and 40 (28.6%) eyes were pseudophakic. The mean best corrected visual acuity (BCVA), spherical equivalent (SE) and astigmatism was 0.73 ± 0.59 (logMAR); -12.01 ± 4.59 D and -1.57 ± 1.21 D respectively in the phakic group.