Apandiste parazitlerin dağılımı
Distribution of parasites in the appendix
- Tez No: 94
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLENDAME SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 51 - ÖZET Çalışmamızda toplam 340 apandis örneği parasitologic bulgu yönünden incelendi. Bu 340 örneğin 291 i retrospektif, 49 u ise makroskobik olarak altı farklı bölgeye ayrılıp, her bölgeden üç kesit yapılarak mikroskobik olarak tarandı. 291 apandis örneğinin 25 inde (% 8,5) bir veya bir den fazla helmint kesit veya yumurtası görüldü. Altı bölge ye ayırarak incelediğimiz 49 apandis örneğinin 9 unda {% 18,3) parazit olojik bulgu saptandı. Patolojik kesitlerinde helmint veya helmint yumurta larını gördüğümüz 25 apandis örneğinin eski kayıtları ince lendiğinde bunlardan sadece 7 sinde parazitolojik bulgu kay dedildiği görüldü. 25 pozitif örneğin 18 inin (% 72) daha önce deneyimsiz kişiler tarafından incelendiğinden gözden kaçtığı kanısındayız. Altı bölgeye ayırıp incelediğimiz 49 apandis örneğin de pozitif bulunan 9 örneğin 6 sında daha önce patolojik incelemelerde parazit saptanmıştı. Biz çalışmamızda fazla kesit yapmamız nedeniyle bunlara ek olarak 3 örııekde daha parazit saptadık.
Özet (Çeviri)
- 52 - Summary DISTRIBUTION OP PARASITES IK TUB APPENDIX In this work, 340 samples of appendices have been examined from the point - of - view of parasitological findings. Of these 340 samples, 291 were examined retrospectively and 49 macroscopically divided into six different regions and three sections were made from every region and examined microscopically. In T of the 291 samples of appendices (3.5 %) one or more helminthic section or egg could be seen. In 9 of the 49 samples of appendices (18.3 %) examined following separation into six regions parasitological findings were established. When the former records of 25 samples of appendices observed to have helminths or helminth eggs in the patholo gical sections were examined it was observed that only 7 of these had parasitological findings. We are of the opinion that this has been overlooked because 18 of 25 positive samples (72 %) have been examined by inexperienced people. In 6 of 9 samples found positive in the 49 samples of appendices examined after separation into six regions, para sites were established in the previous pathological examine-- 53 - tions. In our work parasites were established in a further three samples as a result of having more sections.