Sarkoidoz hastalığının ayırıcı tanısında serum galectin-3 düzeyinin belirleyici rolü
The role of serum galectin-3 levels in the differential diagnosis of sarcoidosis
  1. Tez No: 467003
  2. Yazar: KAAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM NEDİME SÖKÜCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Galektin-3, hücre büyümesi, anjiogenezis, kanserojenez ve inflamasyon gibi çeşitli fizyolojik ve patolojik süreçlerde yer alan çok yönlü bir proteindir. Galectin-3 ile yapılan araştırmalarda, pulmoner fibrozis ile seyreden hastalıklarda serum galectin-3 düzeyinin arttığı tespit edilmiştir. Galectin-3 düzeyinin, sarkoidoz hastalığının ayırıcı tanısında ve tedavi takibinde kullanılabilecek bir biyobelirteç olabileceğini düşünerek araştırmamızda, sağlıklı gönüllüler ile daha önce tanı konulmuş sarkoidoz hastalarında serum galectin-3 düzeyini araştırdık. Materyal metod: Çalışmamız Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi 9. Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne Ağustos 2015-Ağustos 2016 yılları arasında başvuran ve sarkoidoz tanısı patolojik olarak doğrulanmış ve diğer nedenler ekarte edilmiş 48 adet hasta ve 25 sağlıklı birey olmak üzere toplamda 73 denek üzerinden gerçekleştirilmiştir. Tüm olguların galectin-3 düzeyleri bakılarak hemogram, biyokimya, yaş, vücut-kitle indeksi (BMI), sigara kullanımı ile karşılaştırıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Bulgular: Sarkoidoz olgularının %62,5'i (n=30) kadın, %37,5'i (n=18) erkek olup; yaş ortalaması 45,21±11,90 olarak bulunmuştur. Sarkoidoz hastalarının galectin-3 düzeyi ortalamaları (14,87±5,57) sağlıklı bireylerin ortalamalarına (11,81± 2,67) göre anlamlı derecede daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
İntraduction: Galectin-3 is a versatile protein involved in various physiological and pathological processes such as cell growth, angiogenesis, carcinogenesis and inflammation. In studies with galectin-3, it has been found that serum galectin-3 levels increase in diseases with pulmonary fibrosis. We investigated serum galectin-3 levels in patients diagnosed with sarcoidosis and in healthy volunteers, considering that galectin-3 may be a biomarker that can be used in the differential diagnosis of sarcoidosis and in follow-up therapy. Material method: Our study was carried out Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital 9th chest diseases clinic between August 2015-August 2016 year, on total of 73 subjects, 25 healthy individuals and 48 patients who were diagnosed with pathologically confirmed sarcoidosis and excluded from other causes. Galectin-3 levels of all cases were compared with hemogram, biochemistry, age, Body-Mass İndex (BMI), smoking. Statistical analysis was performed by transferring the data to IBM SPSS Statistics 23 program. Results: 62.5% (n = 30) of the sarcoidosis patients were female, 37.5% (n = 18) were male; Average age is 45.21 ± 11.92. Galectin-3 levels of sarcoidosis patients (14.87±5,57) are significantly higher than healthy individuals (11,81± 2,67) (p=0.02).