Deneysel subaraknoid kanama modelinde mildronat'ın tavşan baziler arter üzerine makroskobik ve ince yapı düzeyinde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mildronate on rabbit base artery in experimental sah model at the level of macroscopic and fine structure
- Tez No: 467006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HAYRI KERTMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada anti-iskemik bir ilaç olan Mildronat'ın, deneysel SAK modelinde tavşan baziler arterinde gelişen vazospazm ve hipokampal bölgedeki nörodejenerasyona etkileri incelenmiştir. Çalışmada 32 adet Yeni Zelanda beyaz tavşanı kontrol (n=8), SAK (n=8), Vehicle (n=8) ve tedavi (Mildronat) (n=8) grupları olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. SAK, vehicle ve tedavi gruplarındaki deneklere sisterna magnadan ponksiyon yapılarak arteryel kan vermek suretiyle subaraknoid kanama oluşturulmuştur. Tedavi grubundaki deneklere SAK sonrası 5. dakikada ve 3 gün süreyle i.p olarak 200 mg/kg Mildronat verilmiştir. Üçüncü günün sonunda perfüzyon ve fiksasyon işlemini takiben beyin, beyincik ve beyin sapı çıkarılmış ve histopatolojik incelemeye alınmıştır. Mikroskopik olarak, baziler arter duvar kalınlığı ve lümen alanı ile hipokampüs nöronal dejenerasyon açısından incelendi. Bulgulara göre, tedavi grubundaki olguların, SAK grubu olgulara göre ortalama damar kalınlığı açısından ise düşük kalınlığa sahip olduğu görüldü. Tedavi grubunun değerlerinin diğer üç grubun arasında olduğu görüldü ve bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ayrıca hipokampal hücre dejenerasyon skoru da tedavi grubunda SAK ve vehicle grubuna göre daha düşük ve bu bulguların istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Bu sonuçlar, deneysel SAK modelinde oluşan vazospazma karşı Mildronat' ın koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Mildronat, an anti-ischemic drug, vasospasm and neurodegeneration in the hippocampal region of the rabbit base artery in the experimental SAH model were investigated. The study divided into 4 groups of 32 New Zealand white rabbit; control (n = 8), SAH (n = 8), Vehicle (n = 8) and treatment (Mildronat) (n = 8) group. Subarachnoid hemorrhage was created in the SAH, vehicle and treatment groups by arterial blood injection with punction in cisterna magna. In the treatment group, 200 mg / kg of Mildronate was given as i.p. for 5 minutes and 3 days after SAH. At the end of the third day after perfusion and fixation, cerebrum, cerebellum and brain stem were removed and histopathologic examination was performed. Microscopically, some were examined for arterial wall thickness and lumen area and hippocampal neuronal degeneration. According to findings, it was seen that the cases in the treatment group had a low thickness in terms of average vessel thickness compared to the SAH group cases. It was seen that the values of the treatment group were among the other three groups and these differences were statistically significant. In addition, hippocampal cell degeneration score was lower in the treatment group than the SAH and vehicle group, and these findings were found to be statistically significant. These results showed that Mildronat 's protective effect against vasospasm occurred in the experimental SAH model.