Tibia cisim kırığı sonrası görülen okült talus yaralanması ve ayak bileği sorunlarının MR incelemesiyle araştırılması
Investigation of occult talus injuries and ankle problems after tibial shaft fracture by MRI examination
- Tez No: 467005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tibia kırıkları en sık karşılaşılan uzun kemik kırıklarıdır. Günümüzdeki veriler ve bilgi birikimi sayesinde tedavi sonrası %90 ın üzerinde başarı ile kaynama sağlıyabiliyoruz. Ancak uzun dönemli çalışmalarda %10 ila %20 hastada travmadan yıllar sonra ayak bileği ağrılarının devam ettiği gösterilmiş, bunun kötü fonksiyonel sonuçlara ve hasta memnuniyetsizliğine neden olduğu bulunmuştur. Bu konuyu aydınlatmak için yaptığımız çalışma tek merkezli, randomize ve prospektif olarak planlanmıştır. Tibia cisim kırklarında okült talus yaralanması da olabileceğini MRG ile kanıtlamayı amaçladığımız çalışmaya tibia cisim kırığı olan, epifizleri kapanmış, ekleme uzanan kırığı olmayan, MRG yapılmasında sakınca olmayan 52 hasta dahil edilmiştir. Hastalara yatışlarını takip eden bir hafta içinde MRG yapılmış lezyonu olan hastalara ortalama 12. ayda tekrar MRG planlanmıştır. Postop 3, 6 ve 12. aylarda ayak bileği fonksiyonları AOFAS, Freiburg, Weber skorlama sitemleri ile değelendirilmiştir. Sonuçta tibia cisim kırıklarına %37 oranında okült talus lezyonunun eşlik ettiği görülmüştür. Talus yaralanması özellikle, indirek travma mekanizması ile olan tibia kırıklarında, distal 1/3 tibia kırıklarında, spiral tibia kırıklarında ve tibia kırığına lateral malleol kırklarının eşlik ettiği durumlarda görülmüştür. Talus lezyonu görülen hastalarda, görülmeyen hastalara göre AOFAS, Freiburg ve Weber fonksiyonel skorlamalarında sonuçlar daha kötüdür. Tibia cisim kırıklarında talus yaralanmasını işaret eden bulgular varlığında ek görüntüleme yöntemi olarak ayak bileği MRG planlanıp talus değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Among long bone fractures, the tibia fracture is the most common. With the level of data and scientific knowledge available nowadays, we achieve 90% succesful union rate in treatment of tibia fractures. However, long term studies show that between 10 and 20% of patients still suffer from ankle pain years after trauma, leading to undesired functional outcome and dissatisfaction in patients. In order to enlighten this issue, we executed a unicentral, randomized propsective study. In this study, where we aimed to demonstrate that tibia schaft fractures can be accompanied by occult talus injuries, we included 52 patients with closed epiphysis who have tibia schaft fractures without any fracture extending to the joint and no risks of performing MRI. Patients who had MRI scans within the first week of their intake had another MRI examination in the 12th month on average. After surgery in 3rd, 6th and 12th months, functionality of ankle have been scored by using AOFAS, Freibug and Weber classification systems. As a result, 37% of tibial shaft fractures were accompanied by occult talus lesion. Talus injury is especially seen in cases involving tibial fractures with indirect trauma, distal 1/3 tibia fractures, spiral tibia fractures, and lateral malleolous fractures with tiba fractures. In patients with talus lesions, the results are worse in AOFAS, Freiburg, and Weber functional scoring than in unseen patients. In the presence of findings indicating talus injury in tibial shaft fractures, an ankle MRI is planned as an additional imaging modality and the talus should be assessed.