Alunitlerden yararlınalarak yapay zeolit üretimi
The Production of synthetic zeolite form alunite ores
  1. Tez No: 46702
  2. Yazar: M.GÖKHAN AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KAYADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada, kimyasal bileşimi, % 35.22 Si02, % 25.61 A1203, % 0.15 Fe203, % 21.66 S03, % 7.28 K20 ve % 10.08 H20 olan KUtahya- Şaphane Alunit cevheri kullanılarak, Alunitler- den yapay Zeolit Üretiminin mUmklln olup olamayacağı araştı rılmıştır. Bu Alunit cevherinde Si/Al oranı bir civarında SiOı, Na^COj ile yapılan kalevi eritişten sonra Zeolitin yapısına geçmekte ve Zeolit A elde edilebilmektedir. Alunit cevheri otoklavda basınç altında ve normal atmosfer koşullarında NaOH çözeltilerinde cöztlnmekte ve A, D ve G tipi Zeolitlerin karışımı oluşmaktadır. 700°C de kalsine edilen Alunit'ten Na aluminat çözeltisi elde edilmekte ve bu çözeltiye Na silikat çözeltisi katılarak Ca bağlama kapasitesi 178 mg CaO/g Zeolit olan Zeolit Üretilebilmektedir. Kristal izasyon silresinin artması ile kristallerin tane boyu bUyllmekte, ultrasonik banyo (20000 Hz) kullanılarak yapılan kristallendirmede ise tane boyu küçülmektedir. Kalsineler asın miktarda NaOH ile çözUlllp yine Na silikat çözeltisi ile çöktUrlllUrse kimyasal yapısı SNaAlSiO^. Na^COj bileşiminde olan Natrodavyne isimli bir yapı oluşmakta ve bu bileşiğin Ca * bağlama gîicll 70 mg CaO/g Natrodavyne olmaktadır. Elde edilen Zeolit A Ürünlerinin su adsorpsiyon kapasi teleri % 15-18 arasında olmakta ve 200-250°C sıcaklıklar arasında rejenere edilebilmektedir. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY T2n.es IPjerocLiJic: fc i oxx o±f Synthetic Zeolites From Alunite Ores In this study, the possibility of producing synthetic Zeolite from Alunite was investigated by using Klitahya - Şaphane Alunit Ore which have a chemical composition as 35.22 % Si02/ 25.61 % A1203, 0.15 % Fe203, 21.66 % S03, 7.28 % K20 ve 10.08 % H20. The Si02 which is in the Alunite ore can be transfered to the Zeolite structure by alkali fusing with Na2C03 to produce Zeolite A crystals. The Alunite ore can be dissolved in the NaOH solution under normal atmospheric pressure and a high pressure in an autoclave and the types of Zeolite A, D, G and Na-D mixtures can be obtained. Na aluminate can be obtained from the calcinated Alunite at 700°C by dissolving it in the NaOH solution and Zeolite A crystals which has 178 mg CaO/g Zeolite Ca1* binding power can be produced with the addition Na2Si03 to the aluminate solu tions. The grain size of the Zeolite A crystals increases with the increasing of the crystallization period. When the crystallization takes place in an ultrasonic bath, the grain size decreases while the cristalization periods increases. When calcinated Alunite dissolved with the excess of NaOH and precipitated with Na silicate solution, Natrodavyne which has a chemical formula of 3NaAlSi04.Na2C03 can be pro duced. The Ca * binding power of this compound determined as 70 mg CaO/g Natrodavyne. The water adsorption capasity of the Zeolite A crystals are in the 15-18 % and can be regenerated between 200 to 250°C. 91