Çeşitli faktörlerin yatay preslenmiş yongalevhaların özellikleri üzerine etkisi
The Effects of various factors on properties of flat-pressed particle boards
- Tez No: 46701
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
VI oz ÇEŞİTLİ FAK TÖRL E RİN YA TAY PRESLE NMİŞ YONGA LEVHALARIN ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışmada, laboratuvarda üretilen yongalevharda çeşitli üretim faktörlerinin levha özellikleri üzerine olan etkisi incelenmektedir. Levha yoğunluğunun artması direnç özelliklerini önemli ölçüde arttırmaktadır. 2 saat suda bekletme sonucu kalınlığına şişme, yoğunluğu yüksek olan levhalarda yoğunluğu düşük olanlardan daha azdır. Uzun süreli suda bekletmede ise tersi durum gerçekleşmektedir. F/U mol oranının azalması ile kalınlığına şişme artmakta, eğilme direnci pek değişmemekte, diğer direnç değerleri ise azalmaktadır. Parafin miktarının % 0.5'ten %1.0'e çıkmasıyla eğilme direnci ve yüzeye dik çekme direnci etkilenmez, fakat kalınlığına şişme ve vida tutma kabiliyeti azalır, tnce materyal (0.35mm elekten geçen) miktarının yüzey tabakalarında % 7.5 'den % 11.2'ye ve orta tabakada % 6.8' den %10.2'ye çıkması levha özellikleri üzerine olumlu etkiye sahiptir. Taslak rutubetinin artması eğilme direncini artırmakta, yüzeye dik çekme direncini ise azaltmaktadır. Üretilen 20 mm kalınlığındaki levhalarda ağırlık olarak yüzey/orta/yüzey tabaka oranlarının 15/70/15 yerine 20/60/20 şeklinde değiştirilmesi levha özelliklerini iyileştirmektedir. F/U mol oranının 1.64 'ten 1.12'ye düşmesi formaldehit emis yonunun 39.08 mg'dan 16.62 mg (HCOH/100 gr tam kuru levha)'a inmesi sonucunu doğurmaktadır. İnce materyal ve taslak rutubetinin artması formaldehit emisyonu üzerine etkili değildir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE EFFECT OF VARIOUS FACTORS ON PROPERTIES OF FLAT-PRESSED PARTI CLE BOARD S This study is on the relationship between the board properties and various manufacturing factors in particleboards produced in the laboratory. Increasing the board density increases considerably the strength properties of the boards. Thickness swelling during a 2 hours immersion in water of high density is lower than those of low denstity particleboards. For the longer immersion periods the opposite was true. With the reduction of F/U mole ratio the thickness swelling increased, the bending strenght unchanged and other strenght values decreased. Increasing the parraffing content from 0.5 to 1.0 percent did not influnce the internal bond and bending strength, but reduced the thickness swelling and screw holding ability. The properties of boards containinig 7.5 and 6.8 % fine particles (below 0.35 mm in screen size) in the faces and core, respectively, were lower than those containinig 11.2 and 10.2 % fine particles. Increasing the mat moisture content increased the bending strength, and reduced the internal bond strength. Modifiying face/core/face rations from 15/70/15 to 20/60/20 (weight ratios) and increasing the resin content improved board properties investigated. A reduction of mole ratio (F/U) from 1.64 to 1.12 resulted in a fall formaldehyde emissions from approx. 39.08 mg to 16.62 mg HCOH/100 gr board (ovendry weight). Increasing the fine particle content and mat moisture content did not influence the formaldehyde emissions from the boards.