Metamalzeme tabanlı mikroşerit beslemeli bir yama anten tasarımı
Design of a microstrip patch antenna on metamaterial substrate
  1. Tez No: 467148
  2. Yazar: MEHPARE ORGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Negatif indisli yapılar, doğadaki maddelerden farklı elektromanyetik özellikleri nedeniyle, son yıllarda büyük ilgi duyulan malzemeler haline gelmişlerdir. Doğada bulunmamaları nedeniyle yapay olan bu yapıların en ilginç özelliği, hem dielektrik katsayılarının (ε) hem de manyetik geçirgenlik katsayılarının (μ) belli bir frekans aralığında negatif değerlere sahip olabilmeleridir. Sol taraflı malzemeler olarak adlandırılan bu yapılar negatif elektrik geçirgenlik ve negatif manyetik geçirgenlik özelliğine sahip iki farklı yapının bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bu da sağ taraflı yapılara göre yeni özellikler ve avantajlar kazandırır. Sol taraflı malzemelerle birçok uygulama gerçeklemek mümkündür. Mikroşerit yama antenin boyutlarını azaltmak bu yapıların uygulamalarda getirdiği bir avantajdır. Bu tez çalışmasında, ilk olarak kullanılacak benzetim programından ve sonlu elemanlar yönteminden bahsedilmiş, sonra sırasıyla antenler ve metamalzemeler hakkında bilgi verilmiştir. Yapılar HFSS programında çizilmiş ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Son olarak sonuçlar ve bu çalışmayı geliştirebilmek için yapılabilecekler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metamaterials have recently drawn a great deal of attention due to their unique electromagnetic properties not commonly found in nature. Since there are not any material naturally, they must be artificial. Unlike right-handed media where either permittivity (ε) or permeability (μ) may have negative values. The materials, which named left-handed materials, can be composed by using two different structures together, each one of which shows either negative permittivity or negative permeability characteristic. This process provides the left-handed metamaterials various new properties and advantages in comparison with the traditional right-handed material. Many applications for the left-handed metamaterials are possible. Microstrip patch antenna size minimization is an advantage provided by these structures. In this study, the simulation program and the finite element method to be used as mentioned in the first, and then were given information about the antennas and metamaterials, respectively. Structures drawn in HFSS program and the results are interpreted. Finally, the results and what can be done to improve this work were discussed.