Asfaltenlerin bozunmalarının termogravimetrik incelenmesi
  1. Tez No: 46722
  2. Yazar: HANDE ÖZÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ TANIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET ASFALTENLERİN BOZUNMALARININ TERMOGRAVİMETRİK İNCELENMESİ Batman bölgesindeki Yeniköy ve Çelikli kuyularından TPAO yardımıyla sağlanan Türk ham petrollerinden elde edilen asfaltenlerin ısıl bozunmaları TG ile incelenmiştir. Bu amaçla ham petroller 350 °C de destilasyona uğratılmış, destilasyondan ele geçen kalıntı çözücü özütlemesi ile bileşenlerine ayrıştırılmıştır. Heptanda çözünmeyip, toluende çözünen asfalten olarak tanınan bölümdem alman örneklerde elmentel içerikler saptanmış ayrıca proton NMR' lan alınmıştır. Asfaltenlerin 375, 400 ve 425 °C sıcaklıklarda iki saat boyunca ağırlık azalmalarından bozunma tepkimelerinin hız sabitleri hesaplanarak Arrhenius denkleminden aktifleşme enerjisi bulunmuştur. Tepkimenin mertebesi sınırıcı derecedendir. Deneme sonuçlarına göre Yeniköy asfaltenlerinin Çelikli asfaltenlerinden daha hızlı bozunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THERMOGRAVIMETRIC ANALYSIS OF DECOMPOSITION OF ASPHALTENES The decomposition of asphaltenes isolated from Turkish Crudes which provided by TPAO Company from Yeniköy and Çelikli wells of Batman field were investigated by Thermal Gravimetric Analysis (TGA). On this purpose, crudes oils were first subject to the distillation at 350 °C, and then resids obtained from distillation column were fractionated into components by solvent extraction. The fraction insoluble in n-heptane but soluble in toluene called asphaltene were characterized for elemental content, proton NMR also were performed. The change in asphaltenes weights at 350, 400 and 425 °C were used to calculate the reaction rate constants, then the activation energies were calculated by using Arrhenius equation. The reaction order was zero order. Experimental results revealed that Yeniköy asphaltenes react faster than Çelikli asphaltenes. -43-