İnsan Hakları Hukukunda unutulma hakkı
Right to be forgotten under Human Rights Law
- Tez No: 467359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Unutulma hakkı, gelişen teknolojilerin ve özellikle artan İnternet kullanımının olumsuz sonuçları karşısında bireyin korunmasını amaçlayan bir insan hakkıdır. Çalışmada, başta insan hakları hukuku organları olmak üzere çeşitli hukuk sistemlerindeki içtihatlar ve ilgili hukukî düzenlemeler ele alınarak hakkın sağladığı koruma ve insan hakları hukukundaki yeri irdelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde hakkın koruduğu değerlerin, unsurlarının, ortaya çıkışı ile tarihsel gelişiminin ve ilişkili olduğu hakların incelenmesi suretiyle unutulma hakkının teorik çerçevesi ortaya konmuştur. Böyle bir teorik çalışmayla hem hakkın kapsamı hem de uygulamada kullanılacak ölçütler belirlenmiştir. İkinci bölümde, ilk bölümde sunulan teorik çerçeve ışığında uluslararası hukuk ve özellikle insan hakları koruma sistemlerindeki düzenlemeler ile yargı kararlarının, unutulma hakkına nasıl kaynaklık edebileceği incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise, yine birinci bölümde ortaya konan veriler doğrultusunda Türk hukukunda unutulma hakkına dayanak teşkil edebilecek hukukî düzenlemeler ve unutulma hakkı ile ilgili yargı kararları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to be forgotten is a human right aimed at the protection of private life with regard to issues arising from developing technologies and especially, the increased use of the Internet. In light of jurisprudence from various legal systems and human rights instruments in particular, this thesis investigates the protection afforded by the right to be forgotten and the status thereof under human rights law. The first chapter provides a theoretical framework for the right to be forgotten through an analysis of its components, emergence and historical background and related rights. This theoretical approach outlines the scope of the right and puts forward criteria to be used in terms of its implementation. By making use of the theoretical framework presented in the first chapter, the second chapter analyzes how international law- and specifically human rights protection systems- can provide a basis for the right to be forgotten. Similarly, the third chapter explores Turkish law and case law related to the right to be forgotten in light of the first chapter.