Unutulma hakkının insan hakları perspektifinden incelenmesi
The examination of the right to be forgotten from the perspective of human rights
  1. Tez No: 858901
  2. Yazar: VASİF MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Unutulma hakkı, ilerleyen teknolojiler ile bilhassa daha da fazlalaşan İnternet kullanımının negatif sonuçları karşısında kişinin korunmasını amaç edinen bir insan hakkıdır. İlgili çalışmada, insan hakları hukuku organları başta olmak üzere farklı hukuk sistemlerinde bulunan içtihatlar ile ilgili hukukî düzenlemelere değinilerek hakkın sağlamış olduğu koruma ile insan hakları hukukunda sahip olduğu yer irdelenmiştir. İlgili çalışmanın ilk kısımda hakkın koruduğu unsurların, değerlerin, doğuşuyla tarihsel gelişimi ile bağlantılı olduğu hakların ele alınması suretiyle bu hakkın teorik çerçevesi gözler önüne serilmiştir. Bu gibi bir teorik çalışma ile hakkın çerçevesi ile uygulamada başvurulacak ölçütler saptanmıştır. Çalışmanın bir sonraki bölümünde, birinci bölümdeki teorik çerçeve doğrultusunda uluslararası hukuk ile bilhassa insan hakları koruma sistemlerinde bulunan düzenlemeler ve yargı kararlarının, çalışmaya konu olan unutulma hakkına nasıl bir kaynaklık edeceği üzerinde durulmuştur. Tezin son kısmındaysa, yine ilk bölüm rehberliğinde Türk hukuku içerisinde unutulma hakkına temel olabilecek hukukî düzenlemeler ile unutulma hakkıyla alakalı yargı kararları üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
The right to be forgotten is a human right aimed at protecting individuals against the negative consequences of advancing technologies, particularly the ever-increasing use of the Internet. In this relevant study, the protection provided by this right and its position in human rights law are examined by delving into various legal systems, primarily human rights legal bodies, and relevant legal regulations. The first part of the study presents the theoretical framework of the right to be forgotten by addressing the elements and values it protects, its origin, and its historical development, as well as its relationship with other related rights. Through such a theoretical study, the scope of the right and the criteria for its application are established. In the subsequent section, based on the theoretical framework presented in the first part, the study focuses on how international law, especially the regulations and judicial decisions in human rights protection systems, can contribute to the right to be forgotten. Finally, in the last part of the thesis, with the guidance of the first section, the study examines legal regulations within the Turkish legal system that may serve as a basis for the right to be forgotten, along with relevant judicial decisions on the right to be forgotten.