Gemi pervanelerinde kanat açısı ve hız denetimi
The Control system for the ships with variable pitch propeller
  1. Tez No: 46741
  2. Yazar: HAKAN TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. OĞUZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Gemilerde kullanılan hareket sistemleri içinde yer alan ana tahrik makinası ve şaftına bağlı konvansiyonel sabit kanat açılı pervane modellerinden oluşan sistemlerde yüklenme, şaft devir sayısının arttırılmasıyla sağlanabilmekte, geminin istenen süratine karşılık sistemin cevap süresi oldukça uzun olmaktadır. Ayrıca bu sistemlerde ' tornistan ' kumandaları için pervane şaftının ters yönde döndürülmesi gerekmektedir. Kanat açılan değiştirilebilir pervane sistemine sahip gemilerde kontrol, elektro- pnömatik ve elektro-hidrolik elemanların bulunduğu karma düzenlerle sağlanabilmekte olup, hız konumlan için üretilen kumanda sinyalleri şaft devir sayısının ve aynı anda pervane kanat açı konumlarının değiştirilmesi sayesinde sistemin cevabı daha kısa sürede olabilmektedir. Bundan başka makina yükünü istenen değerde tutmak üzere, otomatik uyarılarla hadve kontrolünü düzenleyen yük kontrol sistemi sayesinde özel amaçlı teknelerde, büyük yatlarda ve özellikle değişik kıy», liman, hava, deniz ve sürat koşullarında çalışacak yüksek manevra yeteneği gerektiren savaş gemilerinde kullanımını oldukça yaygın kılmaktadır. Kanat açılan değiştirilebilir pervaneli gemilerdeki kontrol sisteminin incelenmesi ile elektronik kontrol elemanlarının kalibrasyonlan ve sisteme kumanda eden fonksiyon generatörlerinin bulunduğu baskılı devre kartlannın ayarlarının yapılması incelenmiş, ancak bu kartların, makinaların çalışması sırasında oluşan titreşimlerden etkilenerek yapılan programlarda bozulmaların olduğu gözlenmiş, bunların yerine kullanılabileceği tasarlanan bilgisayar yazılından ile sistemin çalışmasındaki bazı kayıpların daha aza indirgeneceği ve kalibre /ayarlar için gerekli uzman personel ve uzun zamandan bir ölçüde tasarruf edilebileceği düşünülmüştür. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CONTROL SYSTEM FOR THE SHIPS WITH VARIABLE PITCH PROPELLER In the propulsion systems that consist of main propulsion engines, propeller shafts and fixed pitch propellers (FPP), the loading of the systems can be achieved by changing the revolution number of the propellers. But, in those systems the respond time is usually considerably high. Also, in FPP systems the astern command can be executed by the reverse revolution of the propeller shaft. In variable pitch propeller (VPP) systems the control of the system is achieved by a combination of electro-pneumatic and electro-hydraulic control elements. In such systems the control signals produced for each level of speed are used to control the revolution number of the propeller shaft and also for changing the pitch of the propellers blades. In VPP systems the respond time of the system is shorter than FPP systems. In VPP systems the loading of the main propulsion engine can be maintained in a desired level by a loading control systems that controls the pitch of the propellers blades automatically. These features makes VPP systems very suitable for the special purpose vessels and for the large yachts. It is especially very common in the navy ships that require high maneuverability in various sea atates, atmospheric and enviromental conditions. In this study of VPP systems, the calibration of the electronic control elements and the adjustments of printed circuit cards that consist of function generators of the control system are considered. It is observed that the programs of the function generator cards, are affected by the vibrations resulted from the main engines. And it is proposed that by using a proper computer software instead of the function generator cards, some loses in the operation of the system can be reduced. This will also help to reduce the time and number of specialist personnel used for the calibration and adjustment of the system. 44