Tuz gölü bölgesinin rejyonal gravite alanının yorumu
Interpretation of reginal gravity field of Tuz gölü region
  1. Tez No: 46742
  2. Yazar: FULYA TEMELTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
V- TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada, Tuz Gölü bölgesinin temel yapı derinliğinin araştırılması yapılmıştır. İki boyutlu konvolüsyon filtresi (Fourier) ve rekürsiv filtreler tasarlanarak, gravite haritasına uygulanmıştır. Sonuçta bozucu kütle etkilerinin yok olduğu, haritada görüldüğü gibi, sığ kütle tesirleri, derin kütle tesirlerinden ayrılmış ve temel yapının durumunu yansıtan anomalilerin daha belirgin biçimde olduğu görülmüştür. Elde edilsn rejyonal gravite haritasına, sabit ve değişen yoğunluklar için düz modelleme (Talwani) yöntemi kullanılarak sediment kalınlık bulunmuştur. (7 km.) Hesaplanan sediment kalınlığın diğer Jeofizik gözlemlerin bulgularıyla uyumlu olduğu görülmüştür. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Interpretation Of Regional Gravity Field Of Tuz Gölü Region”. In this study, the investigation of basic structural thickness of Tuz Gölü is achieved. Convolution filter with two dimension (Fourier) and recursive filter are designed and applied to gravity map. In conclusion, spoiling mass effect is clarified as seen on the map and shallow mars effect is separated from the deep mass effect. Also, it was seen that anomalies reflecting base structure are more certain. Sediment thickness is found to be 7 km by using forward modeling (Talwani) for constant and varying constant density from the obtained regional gravity map. it is seen that obtained thickness value of sediment is converient with other geophysical observation. 78