Konya-Çumra ilçesinde tarımsal sulamada karşılaşılan sorunlar ve alternatif çözümler
Agricultural water management problems and alternative solutions for Konya-Cumra province
  1. Tez No: 467423
  2. Yazar: ABDOULIE BAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, Konya ili Çumra ilçesindeki çiftçilerin tarımsal sulamada karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bunlara sürdürülebilir pratik çözümler sunmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada veriler arazi incelemesi ve yaklaşık 50 çiftçi ile yüz yüze anketlerden elde edilmiştir. Söz konusu anketlerden çiftçilerin eğitim seviyeleri, çiftçilik deneyimi, sulama suyu kaynağı, su yönetimindeki mevcut durum, arazi büyüklüğü, mevcut bitki deseni ve sulama maliyetleri gibi konularda veriler toplanmıştır. Sonuç olarak, çiftçilerin yaklaşık%46'sı ilkokul, %30'u orta okul, % 20'si lise ve % 4'ününde üniversite mezunu olduğu; çoğunluğunun 20 yıldan daha fazla tarım deneyimine sahip olduğu; sulama suyu kaynağı alarak yerüstü ve çoğunlukla yeraltı sularını kullandıkları; sulanan alanın kontrolsüz büyümesi sonucunda sulama suyu zamanında almadıkları bazı köylerde toplulaştırma hizmeti olduğunu ve arazilerin genellikle 10-19 ha arasında olduğu; sulama suyu maliyetlerini oldukça yüksek buldukları; bitki deseni olarak çoğunluğun tahıl, mısır, şeker pancarı ve kuru fasulye olduğu; çiftçilerin%96'sının sulamasuyu maliyetini yüksek buldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, mevcut su kaynaklarının miktarı göz önüne alındığında, bitki deseninin mevcut su kaynağına göre yeniden şekillendirilmesi yani sulama suyu ihtiyacı düşük olan ve bölgeye oldukça uygun tahıl türü bitkilere devlet desteğinin artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the water management problems faced by farmers and suggesting the practical solutions for those problems in the Konya province of Çumra, Turkey. Data were obtained from both field visits and about 50 farmers by using the face-to-face questionnaires. In those questionnaires, education level of farmers with their farming experience, water resources used in irrigation, current status of agricultural water management, land size, crop patterns, and irrigation cost were researched. The following results were obtained; about 46% of the farmershave primary school education, 30 % of them secondary school education, 20 % high school and 4% university education; most of the farmers have more than 20 years of farming experience; both surface and groundwater resources were used for irrigation; irrigated lands were increased without any control so irrigation intervals were very long in some cases, only few villages have land consolidation services and land size was about 10-19 ha. In general; cereals, sugar beet, maize and dry bean were common field crops, most farmers, 96%, indicated that irrigation costswere very high. In accordance with these results, crop pattern should be reorganized. Government should subsidize crops having low irrigation water requirement such as cereals.