Gama radyasyonunun kolzada (Brassica napus L.) agrobacterium tumefaciens aracılığıyla gen aktarımı üzerine etkisi
The effect of gamma radiation on agrobacterium tumefaciens-mediated gene transfer in rapeseed (Brassica napus L.)
  1. Tez No: 467434
  2. Yazar: BEHROUZ ALIZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada gama radyasyonunun, kolza bitkilerinde adventif sürgün rejenerasyonu A. tumefaciens aracılığıyla gen aktarımı üzerine etkileri araştırmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, hücre ve dokularda biyolojik ve fiziksel değişiklik yaratarak, A. tumefaciens aracılığıyla yapılan gen aktarımı ile gen geçişlerinin frekansının artırılması amaçlanmıştır. Bunun için, Kobalt 60-(Co-60/Co60) kaynaklı γ gama ışınının A. tumefaciens aracılığıyla gen aktarımı üzerine etkisi belirlenmesi olmuştur. Ayrıca, bu çalışmasında seleksiyon ile raportör özelliğini taşıyan markör genlerden aracılığıyla eksplantların gen aktarımı aşamasından sonra göstereceği gelişmeler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma da gama (γ) radyasyonun düşük dozlarının hormesis etkisinin doku kültürü aşaması ve daha sonra gen aktarımı frekansına etkisi incelenmiştir. (γ) radyasyonun doku kültürü ve bitki rejenerasyonu açısından kolza bitkisinde hipokotil eksplantına çok olumlu etkisi görülmemişken tohumlara uygulamaları gen aktarımında olumlu yönde etkisi gözlenmiştir. Gama ışın dozlarının A. tumefaciens aracılığıyla gen aktarımına etkisi ise bu tezin araştırma sonuçlarına göre kolzanın Nelson çeşidi için gen transferi öncesi uygulanmış olan γ radyasyonunun 20 Gy'lik dozu transgenik bitki frekansını, gama kullanılmayan kontrol uygulamasına göre olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis studied effects of gamma radiation on rapeseed for adventitious shoot regeneration and effects on A. tumefaciens-mediated gene transfer. The aim of this study was to evaluate physical and biological changes in cells and tissues after A. tumefaciens-mediated genetic transformation that was carried out on the irradiated tissues using Cobalt 60 (Co-60) for the purpose. The study identified the effects on gene transfer by means of A. tumefaciens after irradiation by gamma rays. Additionally, this feature worked with the reporter gene with the selected marker genes during development stages, the benefits of which showed up after the gene transfer of the explants. Tissue culture techniques for gene transfer studies were also realized. However, the Agrobacterium-mediated gene transfer is associated with the biotic stresses caused pathogen attack on explants. In this study, investigated effects of low doses of the gamma (γ) rays on tissue culture followed by investigssting the effects on gene transfer frequency. The results further showed that rapeseed had positive effects of a dose of 20 Gy in transformation of cv. Nelson and Gladiator using cobalt 60 (Co60) as a source of gamma (γ) radiation. Although it was not suitable for plant regeneration, it was suitable for seed gene transfer.