Bulanık ölçünün belirlenmesinde karşılaşılan hesaplama çabasını azaltmaya duyarlı yaklaşımlar
Some approaches that relief calculation complexity of identification of fuzzy measure
  1. Tez No: 467457
  2. Yazar: EZGİ TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde bulanık ölçüm teorisi, k-monotonluk ve bir küme fonksiyonun Möbius gösterimine ilişkin bazı temel kavram ve önermelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak k-toplamsal bulanık ölçü kavramı tanıtılıp k-toplamsal bulanık ölçülerin bulanık ölçü belirleme sürecinde sağladığı kolaylıklara değinilmiştir. Daha sonra bulanık ölçünün Shapley katsayısı ve etkileşim gösterimi kavramları tanıtılıp bu kavramlarla ilgili önerme ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak λ -bulanık ölçü ve Choquet integrali tanıtılıp bulanık ölçü belirlemek için literatürde mevcut bir metoda yer verilmiştir. Daha sonra bir çok kriterli karar verme problemi olan tedarikçi seçim problemi hem literatürdeki mevcut metot ile hem de geleneksel bulanık ölçü belirleme metodu ile ele alınmıştır. Beşinci bölümde bulanık ölçü belirlemek için verilmiş karma bir metoda yer verilmiştir. Daha sonra bu karma metot ve Choquet integrali yardımıyla bir uygulama incelenmiştir. Son bölümde ise tezin genel bir değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter some basic concepts of fuzzy measure theory, k-monotonicity and Möbius representation of a set function have been recalled. In the third chapter, the concept of k-additive fuzzy measure is introduced and the practicality of k-additive fuzzy measures in the fuzzy measure identification process is refered .Then the concepts of Shapley index and interaction index of a fuzzy measure are introduced and some propositions and theorems related to these concepts are given. In the fourth chapter, the concepts of λ-fuzzy measure and Choquet integral are introduced and from a literature method for determining fuzzy measure is given. Subsequently, a supplier selection problem is considered as a multi criteria decision making problem and this problem and solved both by the literature method and by the traditional fuzzy measure identification method. In the fifth chapter, a hybrid method which was given to determine a fuzzy measure is considered. Then, an application is investigated via this hybrid method and Choquet integral. The final chapter conducts a general evaluation.