Çevre alarm güvenlik sistemi ve bir uygulaması
Electronic alarm monitoring security system development and apply
- Tez No: 46748
- Danışmanlar: PROF.DR. SIDDIK YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
7. ÖZET Z80 CPU ve bu ailenin diğer elemanları kullanılarak ev, ofis sanayi tesisi vb. gibi kapalı alanların güvenliğini kontrol eden ve olağan dışı hallerde gerekli kararı vererek koruma yapan bir güvenlik sisteminin tasarımı ve gerçeklemesi bu bitirme ödevinin konusunu teşkil etmektedir. Güvenlik denetimini başarmak üzere mümkün olan bir çok seçenek içinde en can alıcı, gerekli ve pratik olan birkaçı seçilerek uygulamaya geçilmiştir. Korunan ortamdaki ana kapıdan yapılacak girişler şifreli küit düzeneği ile denetlenmektedir. Şifre kaprya konan bir tuş takımı ile girilmektedir. Bundan başka, çoğunlukla cam vb. maddelerden yapılmış pencere gibi harici girişlerden birinin kırılması durumunda sistem aktif hale geçerek uyarı işareti vermektedir. Söz konusu kırılma bilgisi korunan yüzey üstündeki bir iletkenden (şeffaf alümhryum folyo) akan akımın yokluğu ile elde edilir. Sistem, kimsenin bulunmaması gereken bir anda, korunan ortamdaki muhtemel hedeflerin civarında bulunan ve kızıl ötesi ışık kullanan gözler vasıtasıyla bu hedefe yönelebilecek birini farkederek aktif hale gelebilir. Uzun süreli (örneğin tatil) terkedişlerde korunan ortamdaki kimsesizliği gizlemek üzere ışıklandırma düzenine gelişigüzel biçimde kumanda etmek mümkündür. Bunun için yapılması gereken kapıdaki tuş takımından arzu edilen ışddandmna biçimini girmek (gelişigüzel, periyodik) ve sistemi tatil konumuna almaktır. Böylece ortamda kimsenin olmaması halinde ışıklar yanıp sönerek hırsızı yanıltabilir. Bahsedilen kontrolleri gerçekleştirmek üzere Z80 mikroişlemci için uygun program da yazılmıştır. Programı geliştirme ve değiştirme işleminin basit olması, burada kullanılan denetleme şemalarından daha fazla sayıda ya da farklı türde olanlarının sisteme eklenmesini mümkün kılmaktadır. Bu denetimler yanında, ortamdaki patlayıcı ve zehirli gaz miktarının artması halinde uyan mesajı veren bir diğer denetleyici ile sisteme dışarıdan telefon aracılığı ile erişerek kumanda edebilen düzeneğin de tasannu yapılmış ve yazılımda buna da yer verilmiştir. Sistemde farklı uyarılan belirleyebilmek için çeşitli uyan işaretleri üretilmektedir. Güvenlik birimlerinden gelen denetim işaretlerim işleyen Z80 sistemi, iki adet PIO (paralel gtriş- çıkış), bir CTC ve pek tabii ki bir tane CPUdan oluşmuştur. 32
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Electronic Alarm Monitoring-Security System Development and Apply The thesis is based on the Z80 CPU family and its related components, which are used to create a security system that will secure closed areas such as homes, offices, shops, industrial facilities, etc. The system is designed to decide what action to take when an unanticipated crises occurs. To insure the most productive and effective security control system, within such a competitive and vast market, the most appropriate components have been selected. The main entrance doors in the secure zone have been fitted with a coded locking mechanism, hence access is automatically controlled. Similar to this, in the event of a breakage or forceful entry, other suchlike entrances made of glass, such as doors and windows, will automatically initiate the alarm system. The system is activated when a break in the transparent aluminum plated surface occurs. In unauthorized zones hidden passive inferred beams are installed around the areas surrounding all entrance doors, windows and other such sensitive areas, again any interruption to the beam will automatically activate the system. During periods of long absence such as holidays, the presence of people occupying the secured zone can be felt by a automatic timer that turns on the lights periodically. This is performed by turning on the 'Extended Absence' switch on the control panel. The software for the above mentioned control mechanism has been designed for the Z80 microprocessor. The system is designed in such a way that any further development or change to the program is possible. Other to these control mechanisms, the control of toxic and explosive gasses can be monitored by the change in the environments atmospheric composition. For this system to independently warn the user of any such crises a variety of components our required on the processor, this includes two PIO (Parallel Input-Output), one unit CTC and one unit CPU. 33