Elektromanyetik dalgaların yüzey düzeni değiştirilmiş fotonik kristallerdeki davranışı
The behaviour of elektromagnetic waves in photonic crystals with modified surface order
- Tez No: 467510
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ AKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fotonik kristaller yapay olarak tasarlanmış periyodik malzemelerdir. Dielektrik sabitinin periyodik değişmesi elektromanyetik dalgaların belirli yönlerde ve frekanslarda iletilebilmesine veya iletiminin yasaklanmasına neden olmaktadır. Dağınımın yapısal parametreler ile ayarlanabilir olması fotonik kristallerin önemli uygulama alanlarının olmasını sağlamaktadır. Bu uygulama alanlarından biri de yüzey düzeni değiştirilmiş fotonik kristaller kullanılarak hava ortamından dalga kılavuzu ortamına veya dalga kılavuzundan hava ortamına bağlaşan elektromanyetik dalgaların oranının artırılması ve dalga kılavuzundan çıkan elektromanyetik dalgaların doğrultularının değiştirilebilmesi olarak verilebilir. Bu tez çalışmasında fotonik kristal dalga kılavuzu çıkışında kılavuzu çevreleyen örgü noktalarında yüzey kusuru oluşturularak elektromanyetik dalgaların ikiye veya üçe eşit oranda bölünmesi veya doğrultulması sağlanmıştır. Bu amaçla silisyum çubukların yarıçapı değiştirilmiş ve nokta kusurları oluşturulmuştur. Fotonik kristal giriş yüzeyine silisyum çubuklardan oluşturulan yüzey ve kırınım ağı tabakaları eklendiğinde, elektromanyetik dalgaların yüzey tabakaları aracılığıyla oluşturulan yüzey kiplerine bağlaşma verimliliklerinin ve dolayısıyla dalga kılavuzuna iletimin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Photonic crystals are artificially designed periodic materials. Periodic changes in dielectric constant causes the electromagnetic waves to be transmitted or prohibited in certain directions and frequencies. The fact that the dispersion is adjustable with the structural parameters ensures that the photonic crystals have important application areas. One of these applications is to increase the ratio of the electromagnetic waves that are coupled from the air environment to the waveguide environment or from the waveguide to the air environment by using surface-modified photonic crystals, and to change the directions of the electromagnetic waves that emerge from the waveguide. In this thesis study, a surface defect is created at the lattice points surrounding the waveguide at the exit of the photonic crystal waveguide, so that the electromagnetic waves are collimated or divided into two or three equal parts. For this purpose, the radius of the silicon rods is changed and point defects are created. When the surface and grating layers that form from the silicon rods are added to the entrance surface of the photonic crystal, it has been found that the coupling efficiencies of the surface electromagnetic waves and thus the transmission to the waveguide are increased.