Safety limits & rapid scanning methods in magnetic particle imaging
Manyetik parçacık görüntüleme'de güvenlik sınırlamaları & hızlı tarama yöntemleri
  1. Tez No: 467624
  2. Yazar: ÖMER BURAK DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÜLKÜ SARITAŞ ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Manyetik Parçacık Görüntüleme (MPG), süperparamanyetik parçacıkların lineer olmayan mıknatıslanmasını yüksek hassasiyet ve sıfır iyonize radyasyon avantajları ile kullanan yeni bir görüntüleme yöntemidir. MPG'nin 2005 yılında kullanıma sunulmasından bu yana, kanser görüntüleme, hücre takibi ve anjiyografi gibi klinik öncesi uygulamalara önemli katkılar sağlanmıştır. Bu çalışmalar insanlar için planlanan MPG sistemlerine yönelik umut verici etkilere sahiptir. Bununla birlikte, görüntüleme sırasında kullanılan zamanla değişen manyetik alanlar, özellikle hızlı görüntülemeyi gerektiren uygulamalarda insan güvenliği ile ilgili sınırlara uymalıdır. Vücutta elektrik alan örüntüleri oluşturan bu alanlar, manyetik uyarım olarak da bilinen periferik sinir uyarımına neden olabilirler. Oluşabilecek uyarımları önlemek amacıyla; manyetik alanın frekansı, atım süresi ve yönünün etkileri ile manyetik alan uygulanan vücut parçası boyutunun etkileri daha önce araştırılmıştır. Bu tez, görev döngüsü ve yağ/su doku oranının, MPG'de kullanılan eksitasyon alanları için manyetik uyarım eşikleri üzerine etkilerini araştırmaktadır. Özel yapım manyetik uyarım düzeneği ile insan deneyleri, 25 kHz'de gerçekleştirilmiştir ve ardından deneklerin anatomik yapıları Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile görüntülenmiştir. Bu doğrultuda, manyetik uyarım eşiklerinin görev döngüsü arttıkça önce azaldığı, daha sonra artarak %100 görev döngüsünde maksimuma ulaştığı gözlenmiştir. Deney sonuçları ayrıca eşiklerin yağ/su doku oranı ile kuvvetli bir şekilde ilişkili olduğunu da göstermektedir. Bu tez son olarak, insan güvenliği sınırlarında kalan hızlı taramalar için MPG görüntü kalitesinin korunabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Particle Imaging (MPI) is a new imaging modality that utilizes nonlinear magnetization of superparamagnetic tracers, with high sensitivity and zero-ionizing radiation advantages. Since the introduction of MPI in 2005, there have been substantial contributions to pre-clinical applications such as cancer imaging, cell tracking, and angiography. These studies have promising implications for future clinical human-sized MPI systems. However, the time-varying magnetic fields that are used during image acquisition are subject to human safety concerns, especially in applications that require rapid imaging. By forming electric field patterns in the body, these fields may result in peripheral nerve stimulation, also known as magnetostimulation. To prevent potential stimulations; the effects of frequency, duration, and direction of the fields, as well as body part size were previously investigated. This thesis investigates the effects of duty cycle and fat/water tissue ratio on magnetostimulation thresholds for the drive field in MPI. Human subject experiments with in-house magnetostimulation setup were conducted at 25 kHz, followed by anatomical Magnetic Resonance Imaging (MRI) of the subjects. Accordingly, magnetostimulation thresholds first decrease then increase with increasing duty cycle and reach a maximum at 100% duty cycle. The results also show that the thresholds are strongly correlated with fat/water tissue ratio. Finally, this thesis also demonstrates that MPI image quality can be preserved for rapid scanning scenarios within the human safety limits.