Multi-exciton states in flexible rydberg aggregates
Esnek rydberg kümelerınde çoklu-uyarım durumları
  1. Tez No: 467625
  2. Yazar: GHASSAN F.M ABUMWIS
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEBASTIAN WÜSTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Esnek Rydberg kümeleri, yani bir arada bulunan yüksek derece uyarılmış atomlar, enerji nakli ve konik kavşaklar gibi kuantum olgularını araştırmak için bir zemin sağlar. Bu, kümenin uyarılarak, enerjisel olarak daha yüksek fakat birincil Ryd- berg durumuna yakın hale getirilmesi ve rezonant dipol-dipol etkileşiminin ege- men hâle getirilmesiyle başarılabilir. Sonuç olarak, uyarma kümenin tamamında delokalize olarak uyarım durumlarının oluşmasına yol açar. Uyarımların nitelikleri, sadece, tek bir uyarılmanın olduğu kümelerde ince- lenmiştir. Biz önceki sonuçları takip edip sisteme ikinci bir uyarılma ekledik. Burada, bir ucunda dislokalize olmuş bir zincirde, yani son ikisi hariç atom- ları arasında eşit uzaklık bulunan bir zincirde, çoğu ikili uyarım durumunun, tek bir uyarım durumlarının ürünleri olarak ifade edilebileceğini göstermekteyiz. Bununla birlikte, her bir ikili uyarım durumu için atomik yörüngeleri sunmakta ve adyabatik olmayan etkilerin Rydberg atomlarının esnek zincirlerinde oldukça öne çıktığını göstermekteyiz. Son olarak, iki uyarılma atışı arasındaki etkileşimi başlangıçtaki ikili uyarım durumu ve dislokalizasyonun varlığına dayanarak in- celeyip, iletim değişimi davranışının gözlemlenebilir olduğu birtakım durumları sunduk. Bulgularımız, ışık hasadı yapan molekül ve molekül kümelerinde gerçekleşen kimyasal kuantum işlemlerinin modellenmesi için esnek Rydberg kümelerinin kul- lanılabileceği aralığı daha da geliştirmiştir. Bununla birlikte, iletim değişim du- rumu, Rydberg kümelerinin kuantum bilgi işlemede kullanılması olasılığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexible Rydberg aggregates, assemblies of highly excited atoms, provide a platform to investigate quantum phenomena like energy transport and conical intersections. This can be achieved by doping the aggregate with an excitation, an excited state that is energetically higher but close to the primary Rydberg state, which results in the resonant dipole-dipole interaction becoming dominant. Consequently, the excitation is delocalized throughout the aggregate leading to the creation of exciton states. The properties of excitons have been studied for aggregates with a single exci- tation only. We follow up on previous results and add a second excitation to the system. Here, we demonstrate that most biexciton states for a dislocated chain at one end, a chain with equal spacing between atoms except for the last two, can be expressed as products of single exciton states. Moreover, we present the atomic trajectories for each biexciton state and we show that non-adiabatic ef- fects are quite prominent in flexible chains of Rydberg atoms. Finally, we analyze the interaction between two excitation pulses based on the initial biexciton state and the presence of a dislocation, then we show some cases where a transmission switch behavior is observable. Our findings further enhance the range at which flexible Rydberg aggregates can be used to model chemical quantum processes that take place in light harvest- ing molecules and molecular aggregates. Furthermore, the transmission switch behavior opens the possibility of using Rydberg aggregates in quantum informa- tion processing.