5d building information modeling based construction quality life cycle inspection plan to improve performance of construction projects
İnşaat projelerinin performansını arttırmak amacıyla düzenlenen 5 boyutlu yapı bilgi modeline dayanan yapı kalitesi yaşam döngüsü denetim planı
  1. Tez No: 467665
  2. Yazar: SARMAD AL-HUMAIRI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ZEYNEP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yeni yapılar için yapı bilgi modeli (BIM) prosedürleri oluşturulmuştur. Bu nedenle, BIM modeli ile yenilenen veya incelenen eski yapılar hakkında fazla endişeye yer yoktur, ancak bilim adamları ve araştırmacılar, eski binalar üzerinde oluşturulmuş modelleme uygulaması ile meşgul olma ve bunların faydalarını keşfetme konusunda teşvik edilmektedirler. Ve böylece bir sonuç elde etmek mümkün olmaktadır. Yapı Bilgi Modeli (BIM) araştırmasında kaydedilen ilerlemeler sayesinde, bir inşaat projesine dahil olan ortaklar Yapı Bilgi Modeli (BIM) kullanımının yenilikçi bir taslağını ve mevcut yapılardaki keşfi istemektedirler. Bu tez, Yapı Bilgi Modeli (BIM) anketini ve konu ile ilgili yazılmış güncel makaleleri içermektedir. Araştırma sonuçlarına göre, binalarda Yapı Bilgi Modeli (BIM) kullanımına oldukça nadir rastlanmaktadır. Bunun sebebi de, (1) toplanan bilgiyi birleştiriken gösterilen açıklama/değiştirme gayreti, (2) Yapı Bilgi Modeli (BIM) verisini bir üst seviyeye taşıma sorunsalı, (3) Yapı Bilgi Modeli (BIM) kullanılmış mevcut yapılardadaki parça ve ilişkilerin, doğrulanamayan bilginin işlenmesi gibi zorluklardır. Araştırma, Yapı Bilgi Modelinin (BIM) oluşumunu ve gelişimini kısa bir biçimde sunmaktadır. Kalkınma endüstrisi uzmanları, geçmişten bu yana elde edilen bilgilerden de faydalanarak, gelecekte ortaya çıkabilecek prosedür değişiklikleri üzerine kafa yormaktadırlar. Yapı Bilgi Modeli (BIM) prosedürü, gelecekte farklı bir alt grup olarak uzmanların karşısına çıkacaktır. Bu durumda, Yapı Bilgi Modeli (BIM), eğim geliştirme ve yürütmeye dayalı kurulum gibi etkenler belirlenir. Bu yöntemler, birbirleri olmadan, varsayımsal olarak tek başlarına gelişebilirlerdi ve etkileri, her durumda, önemli bir şekilde iletilir ve alınır. Bir yapının iskeleti aslında güzel bir görünüşten çok daha fazlasıdır. Yapının 3 boyutlu görseli, binanın nasıl olacağını gözler önüne serdiği için, hissedarların yapıyı daha iyi anlamsını sağlar. 4 boyutlu model, 3 boyutlu model gibi gözükmekle beraber; montaj maliyetleri, verimlilik oranları, ekipteki insan sayısı ve maliyetler hakkında bilgi içerir. 5 boyutlu model de, aynı 3 boyutlu model gibi görünür ancak işle alakalı bileşen fiyatlandırmayı ve bütçe raporlarını bünyesinde barındrır. Bunların hepsi bir araya geldiğinde, 3-4-5 boyutlu Yapı Bilgi Modeli'nin (BIM) tekrarlayan etkisi gözlemlenebilir. Bahsi geçen bu model karmaşıklaştıkça, projenin zengin veri kaynağı haline gelmektedir. Her bir hissedar modele farklı sorularla ve çeşitli varsayım senaryoları ile yaklaşabilir ve hemen durumun yaklaşık bir değerlendirmesini elde edebilir. Eşsiz bir Kaldıraçlı Bütünleştirme sürecinin kullanılması, inşaat sektöründeki paydaşlara yapı veri modelinin işlerliğini artırma imkanı sağlar ve bilinçli karar verme sürecini destekler.
Özet (Çeviri)
BIM procedures are built up for new structures. Therefore, there is little concern about old structures, revamped or deconstructed with BIM yet scientists and researchers are encouraged to engage in the application of modeling built on the former buildings and to discover the benefits. It is possible to obtain a result. Because of fast advancements in BIM research, included partners request an innovative outline of BIM usage and exploration in existing structures. This thesis introduces a survey of BIM and recent academic papers on the topic. Results demonstrate that there is a rare BIM usage for the buildings, because of difficulties such as (1) high demonstrating/change exertion in incorporating information (2) upgrading data in BIM (3) treatment of unverifiable information, articles and relations in BIM based existing structures. The research includes a short presentation portraying the origination and development of BIM. Development industry experts will reflect, with the advantage of the knowledge of the past, on the procedure changes that will have happened in the future. They will have probably found it as a different faction to recognize definitively between such influences as BIM, incline development, and execution - driven configuration. Without each other, these methods could, hypothetically, flourish all alone. Their effects, in any case, are corresponding in essential ways, and they are being received at the same time. A framework can be more than just a pretty picture. The 3D visualization allows project stakeholders to better understand the building as it comes alive before their eyes. A 4D model looks just like a 3D model, but it contains even more information about installation rates, productivity rates, crew sizes, and costs. And a 5D model looks just like a 3D model, but it includes component pricing and budgeting reports for the job. When these all put together and the iterative effect of 3D-4D-5D BIM is observed. As the model grows in complexity, it becomes the data-rich font of project knowledge. Each stakeholder can approach the model with different questions and what-if scenarios and receive near-instant analysis of the situation. The employment of a unique Leveraged Integration process allows us to progressively increase the intelligence of the construction data model and support informed decision making.