Resistive traits of traditional bazaars in the globalized world; Istanbul grand bazaar and the Medina of Tunis bazaars'
Küreselleşen dünya'da geleneksel çarşıların direnç gösteren özellikleri; İstanbul kapalı çarşı ve Tunus Medina çarşıları
- Tez No: 467687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM CANBAY TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geleneksel çarşılar, günümüzüm küreselleşen ortamında risk altında olan yapılardır. Savaş, doğal afet, yangın gibi olaylar, mekansal organizasyonlarını tehdit ederken, işlevsel organizasyonları ise, kapitalist düzenin egemenliği altında değişime uğramaktadır. Geleneksel kentlerin ayrılmaz bir parçası olan çarşılar, kent yapılaşmasının çeşitli zaman dilimlerindeki mimari özelliklerini yansıtan, aynı zamanda ticaret işlevinin yanısıra kent içi iletişimin gerçekleştiği mekanlar bütünüdür. Çeşitli mekansal deneyimler aracılığıyla kent belleğinin kazındığı geleneksel çarşıların kültürel süreklilikleri, günümüzde kentlerin hızlı mekansal değişimleri karşısında tehdit altındadır. Bu çalışma, Dünya Kültür Mirası olan Tunus Medina çarşıları ve İstanbul Kapalı Çarşısının küreselleşme karşısındaki direnişlerinin önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kimlik, miras ve kolektif belleğin üçlü ilişkisinden ortaya çıkan kavramsal bir kültürel süreklilik modeli ortaya konmuş ve bu modeli desteklemek üzere bir alan okuması gerçekleştirilmiştir. Sonuçta, Tunus Medina geleneksel çarşıları ve İstanbul Kapalı Çarşı, kapitalist ticaret karşısında, kültürel sürekliliği korumasına yardımcı olan ve direnç gösteren özelliklerini halen sürdürebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional bazaars are seen as in a risk in the present globalized word; their spatial configurations are under distinguishing threats because of several facts like wars, natural disasters, and fires. Their functional organizations are also mutating due to prerogatives of the capitalist world. However, despite the disturbing contradiction which is affecting their traditional allure, they still reflect an undying identity. They are still talking about the engraved cultural memory through several architectural traits and spatial experiences. This research aims to highlight the significance of the chosen bazaars' resistance against globalization. This study analyses the origin of resistive traits in traditional bazaars. The present study proposes a conceptual framing of cultural continuity model being a tripartite relation between identity, heritage, and collective memory. In order to approve the cultural continuity model, a comparative site reading is carried out. Thus an effort is made to have an insight into the spatial configuration, functional organization, urban context and cultural traits in two examples; the bazaars of the Tunisian Medina and Istanbul Grand Bazaar. The first is an old city center having a hub of bazaars and the second has functioned as a bazaar from its establishment. Through this research, it had been concluded that both of Istanbul Grand Bazaar and the Medina of Tunis are still showing a cultural continuity which is capable of countering the market capitalization.