Investigation of primary school teachers' cyber resilience levels
İlkokul öğretmenlerinin siber dayanıklılıklarının siber seviyelerinin incelenmesi
- Tez No: 962643
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU, DOÇ. DR. ASLIHAN İSTANBULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, ilkokul öğretmenlerinin Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) Siber Güvenlik Çerçevesi (CSF) bağlamındaki siber dayanıklılık düzeylerini ve bu düzeylerin deneyim, günlük internet kullanım süresi ve daha önce siber güvenlik eğitimi alıp almadıkları gibi demografik ve davranışsal özelliklerle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Toplam 192 ilkokul öğretmeni çevrim içi anketle çalışmaya katılmış ve kesitsel nicel bir araştırma deseni uygulanmıştır. Öğretmenlerin siber dayanıklılıkları, bir siber saldırı senaryosu formunda CSF ile uyumlu açık uçlu sorular aracılığıyla değerlendirilmiştir. Nitel veriler, bir dereceli puanlama anahtarı (rubrik) kullanılarak nicel verilere dönüştürülmüştür. Cohen's Kappa ile geçerlik ölçümünün ardından veriler betimsel ve parametrik olmayan istatistiklerle analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin NIST CSF'nin beş işlevi bağlamında siber dayanıklılık becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Alt faktörlerin ayrı ayrı analizinde, öğretmenlerin riskli verileri tanıma, sorunları belirleme, tehditlere karşı direnme ve saldırılardan kurtulma gibi alanlar da dahil olmak üzere güvenli bir okul ortamını sürdürme konusunda da gelişime ihtiyaç duydukları doğrulanmıştır. Dağılımlar incelendiğinde, koruma işlevleri yani basit önleyici güvenlik önlemleri konusunda gerekli bilgi ve becerilere sahip oldukları görülmektedir. Öğretmenlerin siber dayanıklılık düzeyleri cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir. Dijital araç kullanımının, toplam siber dayanıklılık puanları ile hafif düzeyde pozitif korelasyonu bulunmaktadır. Günlük internet kullanım süresinin anlamlı bir farkı ya da mesleki deneyim faktörünün öğretmenlerin siber dayanıklılığı ile anlamlı bir ilişkisi bulunmamaktadır. Öte yandan, siber güvenlik eğitimi alma faktörü öğretmenlerin siber dayanıklılığı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Bu çalışma, öğretmenlerin siber dayanıklılık becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim programlarının oluşturulmasına ve dolayısıyla daha güvenli bir okul ortamı sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the cyber resilience levels of primary school teachers within the context of the National Institute of Standards and Technology (NIST) Cybersecurity Framework (CSF) and their relationship with demographic and behavioral traits such as experience, duration of daily internet use, and whether they had received previous cybersecurity training. A total of 192 primary school teachers were surveyed online, and a cross-sectional quantitative design was employed. The cyber resilience of the teachers was assessed through open-ended questions aligned with CSF in a cyber-attack scenario form. Using a rubric, qualitative data were converted into quantitative data. After measuring validity with Cohen's Kappa, data were analyzed using descriptive and non-parametric statistics. The findings showed that teachers' cyber resilience skills need improvement in terms of the five functions of the NIST CSF. Separate analysis of the sub-factors confirmed that they also need improvements in the fields of maintaining a safe school environment, including recognizing risky data, identifying problems, resisting threats, and recovering from attacks. According to the distributions, they have the necessary knowledge and skills in protection functions, i.e., simple proactive security measures. There is a statistically significant difference in teachers' cyber resilience with respect to gender. The use of digital tools has a slight positive correlation with the total cyber resilience scores. Neither the daily internet usage time factor nor the professional experience factor has any significant relationship with teachers' cyber resilience. On the other hand, the factor of receiving cybersecurity training has a significant impact on teachers' cyber resilience. This study contributes to the development of training programs for teachers to enhance their cyber resilience skills and thus to create a safer school environment.