Tarihi gar binalarında işlev dönüşümünün sürdürülebilirlik bağlamında irdelenmesi
Examination of adaptive reuse of historical train stations in the context of sustainability
- Tez No: 467766
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA TÖNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşlevsel olarak eskimiş fakat yapısal ömürlerini tamamlamamış binalara gerektiği kadar önem verilmemiştir. Bazen ilk durumlarına geri döndürülmeye çalışılmış çoğu zaman da kendi haline bırakılmış ya da çürümeye terk edilmişlerdir. İşlev dönüşümü ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamanın yanında sosyokültürel sürdürülebilirlik için de artı değer taşımaktadır. Bu çalışmada, mimarlıkta işlev dönüşümü için kuramsal bir vurgulama yapılarak ve işlev dönüşümü, eskime ve sürdürülebilirlik kavramları arasındaki ilişki gar binaları üzerinden açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Buildings that are functionally obsolete but have not completed their structural life, has not been given as much importance as necessary. Sometimes trying to get them back to their original state or they were left and abandoned to rot unfortunately for most of the time. Adaptive reuse adds value to socio-cultural sustainability as well as contributing to economic and environmental sustainability. In this study, the theoretical framework for architectural adaptive reuse is emphasized and the relationship between adaptive reuse, obsolescence and sustainability is explained with old train stations.