Hidrojen depolama ortamı olarak b-n bileşiklerinin sentezlenmesi ve hidrojen üretim özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of b-n compounds as a hydrogen storage medium and investigation of hydrogen production properties
- Tez No: 467765
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
% 19.6 ağ. H2 ile en yüksek H2 depolama kapasitesine sahip olan amonyum boranın (NH3BH3, AB) ultra-ses destekli metatez reaksiyonu ile sentezi incelenmiş ve 40°C-120 dk koşullarında stokiyometrik girdi oranı ile % 96 verimi elde edilmiştir. AB yapısında depolanan H2'nin üretimi için hidroliz reaksiyonu tercih edilmiş ve bu amaçla farklı metal (Co, Ni, Cu vb.) kompozisyonuna sahip heterojen katalizörler sol-jel/nitrat yakma yöntemi ile hazırlanmıştır. XRD, BET, SEM/EDS, ICP-OES, XRF ve FT-IR cihazları ile karakterize edilen katalizörler AB hidroliz reaksiyonundaki aktiviteleri güç ve bimoleküler reaksiyon modelleri kullanılarak incelenmiştir. CoCuRh kodlu katalizör, H2 üretimi için en yüksek aktivitiye sahip olduğu tepit edilmiş ve H2 üretim reaksiyonu kinetik parametreleri Ea 36.50 kJ.mol-1 ve lnk0 10.58 dk-1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
19.6% net. Synthesis of ammonia borane (NH3BH3, AB) with the highest H2 storage capacity with H2 was investigated by an ultra-sound assisted metathesis reaction and 96% yield was obtained with a stoichiometric input ratio at 40 °C-120 min. The hydrolysis reaction for the production of H2 stored in the EU structure was preferred and for this purpose heterogeneous catalysts with different metal (Co, Ni, Cu etc.) composition were prepared by sol-gel /nitrate combustion method. Catalysts characterized by XRD, BET, SEM/EDS, ICP-OES, XRF and FT-IR devices were investigated using the power and bimolecular reaction models for the activities in the EU hydrolysis reaction. The CoCuRh-coded catalyst was quenched to have the highest activity for H2 production and the H2 production reaction kinetic parameters were calculated as Ea 36.50 kJ.mol-1 and lnk0 10.58 min-1.