Pamuklu mamullerin konfor özelliklerine konstrüksiyonun etkisinin incelenmesi
Investigation of construction effect on comfort properties of the cotton products
- Tez No: 467855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA YAMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada çözgü ipliği 90 denye polyesterden atkı ipliği Ne 16/1, Ne 20/1 ve Ne 30/1 pamuk ipliklerden dokunmuş tek katlı bezayağı, dimi, ribs, panama, saten ve bunların çift katlı kumaşlar 3 farklı atkı sıklığında dokunmuştur. Kumaşların konfor özelliklerini değerlendirmek için atkı numarası, atkı sıklığı, çözgü sıklığı, kalınlık, ağırlık, atkı kopma mukavemeti, çözgü kopma mukavemeti, atkı yırtılma mukavemeti, çözgü yırtılma mukavemeti, hava geçirgenliği, ısıl direnç ve su buharı geçirgenliği testleri yapılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda kumaşların üretim parametrelerine bağlı olarak konfor özelliklerinin değerlendirilebilmesi için faydalı eşitlikler elde edilmiştir. Üretim parametrelerinin kumaşların konfor özelliklerini etkilediği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, single-layered plain, twill, panama, ribs, satin and their double-layered fabrics were weaved with three weft different frequency by using 90 denier polyester yarns as warp yarns and Ne 16/1, Ne 20/1 and Ne 30/1 cotton yarns as weft yarns. To evaluate comfort properties of these fabrics, weft yarn numbers, weft density, warp frequency, thickness, weight, weft tear strength, warp tear strength, weft tear strength, warp tear strength, air permeability, thermal resistance and water vapor permeability measurements of the fabrics were fulfilled. As a result of the statistical evaluations, useful equations have been obtained for evaluating the comfort features depending on the production parameters of the fabrics. It is also determined that the production parameters affect the comfort characteristics of the fabrics.