TEOG sınavı matematik sorularının TIMMS-2015 bilişsel düzeylerine göre analizi
The analysis of TEOG exam mathematics questions according to TIMMS-2015 cognitive domains
  1. Tez No: 467856
  2. Yazar: ESRA KAHYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada TEOG sınavı matematik soruları ile TIMSS-2015 sekizinci sınıf matematik sorularının TIMSS-2015 bilişsel düzeylerine göre sınıflandırılarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama yöntemlerinden doküman analizi/incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma 2013-2016 yılları arasında 8. sınıf öğrencilerine uygulanan TEOG sınavı ile TEOG mazeret sınavında yer alan 240 matematik sorusu ve TIMSS 2015 8. sınıf matematik başarı testinde yer alan 212 madde ile sınırlıdır. Araştırma verileri araştırmacı ve 3 uzman tarafından TIMMS-2015 bilişsel düzey kodlama şemasına göre elde edilmiştir. Elde edilen bulguların yüzde ve frekansları alınarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın neticesinde; TEOG ve TEOG mazeret sınavlarında sorulan toplam 240 matematik sorusunun %42,5'i“Bilme”, %45,5'i“Uygulama”ve %12'sinin Akıl Yürütme bilişsel düzeylerine ait olduğu görülmüştür. TIMSS 2015 8. sınıf matematik başarı testindeki maddelerin ise %31'inin Bilme , %45'inin Uygulama ve %24'ünün Akıl Yürütme bilişsel düzeyine ilişkin maddeler olduğu görülmektedir. TEOG sınavlarında üst düzey düşünme becerilerini ölçen sorulara TIMSS sınavına nazaran daha az yer ayrılmıştır. TEOG sorularının büyük çoğunluğunu (%88) alt düzey becerileri ölçen sorular oluşturmaktadır. Ayrıca, TIMSS-2015 matematik soruları ile TEOG sınavı matematik sorularının bilişsel yüzdeliklerinin ki-kare dağılımı ile test edilmesi sonucu aralarında anlamlı bir farklılık olduğu, başka bir deyişle bilişsel yönden örtüşmediği görülmüştür. Buna karşılık TEOG sınavı matematik soruları ile TEOG mazeret sınavının matematik sorularının bilişsel yönden örtüştüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare TEOG exam mathematics questions and TIMSS-2015 8th grade mathematics questions by classifying them according to TIMSS-2015 cognitive domains. For this purpose, document analysis / review method of data collection methods was used . The study is limited to 240 mathematics questions included in TEOG exam and TEOG make-up exam applied to 8th grade students between 2013-2016 and 212 items included in TIMSS-2015 8th grade Math success test. The research data were obtained by the researcher and 3 experts according to the TIMSS-2015 cognitive domain coding scheme. The obtained findings were evaluated by taking their percentages and frequencies. At the result of the study; it is seen that 42.5% of TEOG and TEOG make-up exam maths questions belongs to“Knowing”, 45.5% of it belongs to“Practice”and 12% of it belongs to“ Reasoning”cognitive domain steps.It is seen that 31% of the items in TIMSS 2015 grade 8 mathematics achievement test are related to Knowing, 45% of it related to Practice and 24% of it related to Reasoning cognitive domain levels.In the TEOG exams, questions that measure high-level thinking skills are less than in the TIMSS exam. The majority of the TEOG questions (88%) constitute questions that measure low-level skills. Moreover, it is seen as a result of testing with chi-square distribution that the cognitive percentages of the TIMSS-2015 mathematics questions and the TEOG exam mathematics questions are significantly different ,in other words they do not match with each other cognitively.On the other hand, the mathematics questions of the TEOG exam and the mathematics questions of the TEOG make-up exam match with each other cognitively.