Tarihi çevrede yeni yapı tasarımına bir bakış: İstanbul özelinde bir değerlendirme
An overview of new design design in the historical environment: an evaluation in İstanbul
- Tez No: 467891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRE ÖZBEK EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Kültürel miras geçmişten gelen kültürel değerlerimizi ve yaşanmışlıklarımızı anlatan somut ve somut olmayan varlıklarımızdır. Kültürel mirasımız olan tarihi çevrelerin korunması, gelecek nesillere bu değerlerimizi aktarmak ve kültürel kimliğimizi korumak açısından önemlidir. Bu sebeple tarihi çevreyi korurken toplumun koruma bilinci önem kazanmaktadır. Tarihi çevreler gün geçtikçe değişime uğrarken bu değişimin doğru yönetilmesi önemlidir. Küreselleşme Dünya'daki ülkeleri etkisi altına alırken, tarihi çevreler de bundan etkilenerek; ekonomik, politik, turizme kazandırılması, rant kaygısı gibi birçok nedenlerle tahribata uğramaktadır. Bu sebeple de tarihi çevrede farklı boyutların etkileri göz önünde bulundurularak tasarım yapılması gerekmektedir. Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmanın yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde kültürel miras ve tarihi çevre kavramları tanımlanmıştır. Koruma kavramı açıklanarak, tarihsel süreçteki yaklaşımlar incelenmiştir. Ayrıca tarihi çevrede yeni yapı konusu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde tarihi çevrede koruma ve yeni yapı konusu uluslararası ilkeler ve yasal düzenlemeler ile ulusal düzeydeki uygulamalar olarak İngiltere ve Fransa özelinde incelenmiştir. Konuya 1980'lerden günümüze olan dönem içindeki yaklaşımlar ile gündem yaratan mimarların örnekleri incelenerek bir bakış sunulmuştur. Tarihi çevrede yeni yapı meselesi mimarlık alanında bağlam kavramıyla açıklanmaktadır. Bu bakımdan bağlam ve bağlamın boyutları ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde Türkiye'deki kentleşme ve koruma sürecine kısaca değinilerek, tarihi çevrenin sürekliliği engelleyen sorunlar açıklanmıştır. Ardından İstanbul özelinde değerlendirmeler yapılmıştır. İstanbul'dan seçilen dört örnek tarihi çevrede yeni yapı tasarımını etkileyen bağlamsal boyutlar ve yeni yapı tasarlama ilkeleri açısından incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise tarihi çevrede yeni yapı tasarımı konusunda yapılan incelemeler ve örneklendirmeler üzerinden yapılan değerlendirmelere ait çıkarımlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is our concrete and abstract beings that describe our cultural values and experiences from the past. The preservation of historical heritage, our cultural heritage, is important to convey our values to future generations and to protect our cultural identity. For this reason, conservation awareness of the society gains importance while preserving the historical environment. As historical environments change day by day, it is important that this change is managed properly. Globalization While influencing the countries in the world, historical environments are also affected by this, for various reasons such as economical, political, tourism and rent anxiety. For this reason, it is necessary to design by considering the effects of different dimensions in the historical environment. In the first part, the purpose, scope and method of working are specified.In the second chapter, the concepts of cultural heritage and historical environment are defined. The concept of conservation is explained and the approaches in the historical process are examined. In addition, new building in historical environment is explained. In the third chapter, conservation and new construction issues in historical environment have been examined in terms of international principles and legal regulations and national practices in England and France. The approaches to the subject from the 1980s to our day and the examples of the architects who created the agenda during the period are examined ana view point is presented. The new building issue in historical environment is explained by the concept of context in the field of architecture. In this respect, the dimensions of context and context are revealed. In the fourth chapter, the urbanization and protection process in Turkey is briefly mentioned and the problems preventing the continuity of the historical area are explained. Then, evaluations were made specificaly in Istanbul. Four examples selected from Istanbul have been examined in terms of contextual dimensions and new building design principles affecting new building design in historical environment. In the fifth and final section, the conclusions of the evaluations made on the new building design in the historical environment and the evaluations made through the examples are included.