Ürün geliştirme sürecinde okunabilirlik kavramının sesli düşünme protokolü yöntemi ile ölçülmesi
Measuring the notion of readability in the product development process with the method of the think aloud protocol
  1. Tez No: 467906
  2. Yazar: ÇINAR NARTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SUHA ERDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Tezin amacı, ürün geliştirme sürecinin bir bölümünü oluşturan tasarım uygulamalarında ortaya konan tasarım çözümlerinin, ürün kullanıcı iletişimi bakımından kullanıcı deneyimi testi olan sesli düşünme protokolü yöntemi testi yapılarak ürün okunabilirliğine dair anlamlı ve yorumlanabilir sonuçlar elde etmektir. Elde edilen sonuçlar, ürüne dair kullanıcı sesli düşünme verilerinden oluşturulan okunabilirlik frekans dağılım grafikleri kullanılarak değerlendirme raporuna aktarılır. Süreç sonunda elde edilen sonuç veri tasarımcı tarafından ürün geliştirme sürecine katılır. Alan literatüründe okunabilirlik bağlantılarının ortaya konularak kullanıcı deneyimi testleri içinde hangi yöntemlerin okunabilirliğe ilişkin veri sağladığının tespit edilmesi bunun yanında okunabilirliği ürün tasarım süreci içinde görünür kılmak amaçlanmaktadır. Bu süreçte kullanıcı deneyimi testleri incelenerek yöntemleri sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak sesli düşünme protokolünün ürün geliştirme sürecinde ürün okunabilirliğine ilişkin verilerin ortaya konulması açısından kullanımına dair özgün bir uyarlama test kurgusu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to obtain meaningful and interpretable results about the product readability by testing the design solutions put forward in the design applications that form part of the product development process by testing the think aloud protocol method which is the user experience test in terms of product user communication. The results obtained are transferred to the evaluation report using readability frequency distribution graphs generated from the user's think aloud data for the product. The result obtained at the end of the process is entered into the product development process by the designer. It is aimed to make the readability concept visible in the design field by determining the readability relationships in the field literature and determining which methods provide readability data in the user experience tests. In this process, user experience tests are examined and their methods are classified. As a result, a specific adaptive test design has been put forward for use in terms of putting the data on product readability in the product development process of the think aloud protocol.