Design and optimization of a fuzzy logic based maximum power point tracker for pv panel
PV paneller için bulanık mantık tabanlı maksimum güç noktası izleyicisi tasarımı ve optimize edilmesi.
- Tez No: 467940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde fosil yakıt kaynaklarının sınırlı miktarda olması, küresel ısınma ve yüksek ham petrol fiyatlarından dolayı araştırmalar ve yatırımlar yenilenebilir enerji üretim sistemleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Güneşten gelen enerji sonsuzdur ve bir bedeli yoktur. Bu nedenle tüm yenilenebilir enerji üretimi yöntemleri arasında araştırmacılar tarafından en çok ilgiyi güneş enerjisi üretimi çekmiştir. Güneş enerjisi üretiminde verimlilik en önemli temel öğelerden biri olduğundan dolayı maksimum güç noktası izleyicileri güneş enerjisi üretiminde kullanılan güneş enerjisi yönetim sistemleri açısından önemli bir göreve sahiplerdir. Bu çalışma en iyi performansı elde etmek için bulanık mantık tabanlı maksimum güç noktası izleyicisinin tasarımı, geliştirilmesi ve metodoloji hakkında bilgiler içermektedir. Maksimum güç noktası izleyicisi DA-DA dönüştürücülerin empedans dönüştürme yeteneği ile bulanık mantık teorisinin birlikte kullanılması ile değerlendirilmiştir. Bulanık mantık sonuç çıkarma sisteminin parametreleri en hızlı ve tutarlı sistem tepkilerini elde edebilmek için optimize edilmiştir. Çeşitli izleme algoritmaları tanıtılmıştır. Bulanık mantık sonuç çıkarma sisteminde kullanılan asimetrik ve simetrik üyelik fonksiyonlarının etkileri incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Önerilen bulanık mantık tabanlı maksimum güç noktası izleyicisinin değişik çalışma koşullarındaki performansı karşılaştırılmış ve bu performansın iyileştirilmesine çalışılmıştır. Önerilen maksimum güç noktası izleyicisi sisteminin şebekeden bağımsız ve şebekeye bağlı uygulamalarda geçerliliği kanıtlanmıştır. Benzetim çalışmaları Matlab Simulink ortamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, because of the limits of fossil fuel resources, global warming and high crude oil prices researches and investments are focused on renewable energy generation systems. Energy from the sun is almost endless and free. So that, among all renewable energy generation methods, solar power generation has attracted the most attention by the researchers. As the issue of efficiency is one of the most important fundamental of solar power generation, maximum power point tracking systems have an important duty in solar power management systems in solar power generation. This study includes study of the design and improvement of fuzzy logic based solar power maximum power point tracker, and the methodology to achieve the best system performance. Maximum power point tracker system was evaluated at the DC-DC power converters' ability of impedance conversion point of view and cooperation of fuzzy logic theory. The parameters of fuzzy inference system were optimized to obtain the fastest and accurate system responses. Various tracking algorithms were introduced. Affects of symmetrical and asymmetrical membership functions used in fuzzy inference system were examined and compared with each other. The performance of the proposed fuzzy logic based maximum power point tracker under various operating conditions were compared and improvement of this performance is dealt with. Validity of the proposed maximum power point tracking system in standalone and grid connected applications was provedy The fuzzy logic maximum power point tracking function was realized by using a buck-boost power converter. Computer simulations were practiced and simulation results were also represented. Computer simulations were carried out in the Matlab Simulink environment.