Gürcistan geleneksel mestia evlerinin genel mimari özelliklerinin incelenmesi
Determination of general architectural qualities of traditional Georgia mestia houses
- Tez No: 467941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAVŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mimari açıdan önemli bir geçmişe sahip Gürcistan'ın yukarı Svaneti Bölgesinde bulunan Mestia şehri tarihi eserler bakımından çok zengindir. Mestia'nın geleneksel mimarisi yöre insanının doğa koşullarına ve topografyaya karşı bölgeye has malzemeler kullanılarak oluşturulmuş bir yapılaşmadır.Bu mimarinin oluşmasında halkın yaşam biçimi, gelenek ve görenekleri,iklim şartları, korunma ve savunma ihtiyaçları etkili olmuştur. Geleneksel Mestia evleri; Gürcistan sivil mimarisinin karakteristik unsurlarını ve geleneksel yaşam biçimini günümüze taşıyan yapılardır. Bu tez çalışmasında Güscistan Svaneti bölgesi geleneksel konut mimarisi içinde Mestiada bulunan Svan evi ve kuleleri incelenmiştir. Yörenin ustaları tarafından, yörede bulunan malzemelerden, geleneksel yapım teknikleriyle oluşturulan yapılar,pragmatik bir şekilde o yörenin geleneksel konut mimarisini oluşturmaktadır.Yapılan incelemeler sonucunda, geleneksel Mestia konut mimarisinin içerisinde Svan evi ve kulelerinin belirli bir tipolojisinin olduğu ve ortak plan şeması, yapım tekniği ve malzeme özellikleri barındırdıkları gözlenmiştir. Svan evleri ve kulelerinin günümüzdeki durumlarıyla ilgili detaylı bilgi verilmeye çalışılmıştır. Mestia şehrinin tarihi dokusu büyük ölçüde korunarak; tüm mimari bileşen ve elemanları ile günümüze kadar gelmiştir.Mestia bölgesinin en dikkat çekici mimari örnekleri olan evleri ve kuleleri 9.y.y ve 12.y.y tarihleri arasında yer almış ve büyük çoğunluğu günümüze kadar gelmiştir.Mestia evleri ve kulelerine ilişkin nitelikli ve kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu nitelikli ve son derece özgün yapıların,,mimari özellikleri ve fiziksel yapılarına ilişkin tespit çalışmalarının olmadığı görülmüştür.Bu bağlamda bu sorunun giderilmesine ilişkin çalışma amaçlanmaktadır.Bu çalışmada; Mestia'ya özgün bir kültüre sahip olan onun yansımalarını içeren bir yerleşke tespit edilmesi ve Mestia evleri ve kulelerinin mimari özelliklerinin tanıtılması amaçlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Mestia, Geleneksel Mimari, Konut Mimarisi, Kule Evleri.
Özet (Çeviri)
The city of Mestia, which has an important past about architecture and where is up Svaneti Region of Georgia, is very rich on historical monuments. Traditional architecture of Mestia; is a building which was created by using materials that belongs to the region against to nature conditions of people and topography. People's lifestyle, traditions and customs, climate conditions of the region, protection an ddefensive needs are effective on creation of this architecture. Traditional Mestia Houses; are the buildings which transfer characteristic elements of Georgia civil architecture and traditional lifestyle, to the present day. In this thesis study; it was investigated that Svan Houses and Towers where is in Mestia, Georgia Svaneti region traditional housing architecture. Buildings which was created by masters of the region with traditional building techniquesby using materials of the area. As a result of research, which has done, it was observed that Svan Houses and Towers in traditional Mestia housing architecture area have a specific typology and harbored common plan diagram, building technique, and material qualities. It has been tried to give information about current situation of Svan Houses and Towers. Historicity of Mestia has arrived to present day with all architectural elements and components by protecting highly. Mestia Houses and Towers, which is the most attractive architecture samples, took place in 9th and 12th centuries and most of them came to the present day. It is not reached any qualified and extensive study on Mestia Houses nd Towers. It has observed these qualified and original buildings have not got determination studies on architecture qualities and physical building properties. In this sense; it is aimed a study to remove this problem. In this study; it is aimed to establish a campus which has a culture like Mestia, and includesreflections of it; and it is aimed to introduce architecture qualities of Mestia Houses and Towers. Key Words : Mestia, Traditional Architecture, Housing Architecture, Tower Houses.