Çocuk mobilyası tasarımında sürdürülebilirlik yaklaşımı
Sustainable approaches for children's furniture design
  1. Tez No: 467943
  2. Yazar: HAVVA BERİL BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Sürdürülebilirlik, son yıllarda önemi iyice artmakta olan bir konu olup yaşamın her alanında sürekliliği sağlamaktadır. Tasarım alanında sürdürülebilirlik ürünün tüm yaşam döngüsünü kapsamakla birlikte kullanıcı ihtyaçlarının daha sürdürülebilir bir şekilde karşılanmasına imkan vermektedir. Kullanıcının çocuk olması durumunda tasarım daha dikkatli şekilendirilmeli ve çocuk mobilyası tasarlanırken, doğru fiziksel çevrenin çocuğun fiziksel, bilişsel ve psikolojik açıdan olumlu gelişmesini desteklediği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle çocuk mobilyası tasarımı ürün değerini artırmak, daha verimli kullanımı sağlamak, çocuk için sağlıklı bir çevre oluşturmak, ürünün çevresel etkilerini en aza indirmek için sürdürülebilirlik açısından ele alınması gereken bir konudur. Bu çalışmada, çocuk mobilyası tasarımında sürdürülebilirlik yaklaşımlarının ortaya konulması amaçlanmıştır ve çalışma kapsamında 0-12 yaş arası çocuk mobilyaları analiz edilmiştir. Çalışma; kavramların saptanması sürdürülebilir çocuk mobilyalarının analizi olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Kavramsal çalışmada anket tekniğiyle bebek, çocuk, mobilya ve sürdürülebilir mobilya kavramları saptanarak bebek ve çocuk kavramlarının mobilya tasarımına nasıl yansıtılabileceği belirlenmiş ve kavramlara bağlı mobilya tasarım kriterleri ortaya konmuştur. Sürdürülebilir çocuk mobilyalarını analizi kapsamında kavramsal çalışmadan faydalanılarak saptanan 120 adet mobilyanın kimlik kartları oluşturulmuştur. Kavramsal çalışmada ve litaratür çalışmasında ortaya konulan sürdürülebilir tasarım kriterlerine göre analizleri yapılmıştır. Mobilyaların tamamının yer aldığı tablolar üzerinden incelemeler yapılarak sonuçlara ulaşılmıştır. Kavramsal çalışma bulgularında işlevsel kavramların ön planda olduğu ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir tasarım kriterlerinden dağıtım ve atık yönetimi ile ilgili kavramlara kavramsal çalışmada ulaşılmamıştır. Çocuk mobilyalarının sürdürülebilir tasarım kriterlerine göre mobilyaların analiz edilmesi sonucunda çocuk mobilyasında sürdürülebilirlik yaklaşımının mobilyanın tasarım aşamasından başlayarak tüm yaşam döngüsünde ele alınması gerektiği ve mobilyanın sürdürülebilir olmasının çevre için tehdit oluşturmamasının yanı sıra çocuğun fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimine de katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is an increasingly important issue in recent years and provides continuity in all areas of life. Sustainabile design allows for a more sustainable way of meeting the user's needs with the product's entire life cycle If the user is a child, it should be considered that the design is more carefully shaped and while the child's furniture is designed, it should not be overlooked that the correct physical environment supports the child's physical, cognitive and psychological well-being. For this reason, children's furniture design is a subject that needs to be considered in terms of sustainability in order to increase the product value, to make more efficient use, to create a healthy environment for the child and to minimize the environmental effects of the product. In this study, it is aimed to present sustainability approaches in the design of children's furniture and within the scope of the study children's furniture from 0 to 12 years are analyzed. . This work was carried out in two stages as conceptual study and analysis of sustainable children's furniture. In the conceptual study, baby, child, furniture and sustainable furniture notions were established by survey technique and it was determined how could furniture be designed according to baby and child concepts. And also furniture design considerations related to notions were determined. Within the scope of the analysis of sustainable children's furniture, ID cards of 120 furniture identified by using conceptual work were created. Furnishings were analyzed according to the sustainable design considerations revealed in the conceptual study and in the literature study. The results of the examinations were made on the analysis tables which includes all the furnitures. Functional notions have come to the forefront according to the findings of the conceptual study and notions about distribution and waste management were not reached in this work. Analysis of children's furniture according to sustainable design considerations has shown that the sustainability approach in children's furniture starts from the design stage of the furniture and needs to be addressed in the life cycle and sustainable furniture poses no threat to the environment, and also it contributes to child's physical, mental and psychological development.