Deprem bölgelerine göre komşu binalarda çarpışma davranışının incelenmesi
Study on pounding response of neighboring rei̇nforced concrete buildings according to seismic zones
- Tez No: 467951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelikte (DBYBHY, 2007) belirtilmesine rağmen, çarpık kentleşme, mal sahiplerinin arazi sınırından taviz vermek istememesi veya tasarım aşaması sırasında yapının tek başına düşünülmesi gibi sebeplerden dolayı komşu binalar arasında neredeyse hiç boşluk bırakılmamaktadır. Dolayısıyla binaların çarpışması kaçınılmaz hale gelmektedir. Binaların sismik performansı yer hareketinin karakteristikleri ve şiddetinden önemli derecede etkilenmektedir. Bir bölgede oluşan deprem sırasında, o bölgedeki mevcut fayın yakınında kaydedilen yer hareketi fayın uzağında kaydedilen yer hareketinden oldukça farklıdır. Bu sebeple de binaların sismik performansının belirlenmesinde yakın-fay ve uzak-fay yer hareketlerinin dikkate alınmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yönetmelikte (DBYBHY, 2007), binalar arasında bırakılması gereken boşluk miktarlarında deprem bölgelerine göre bir farklılık yoktur. Ayrıca, yakın-fay ve uzak-fay yer hareketlerinin binalar üzerindeki etkisi de dikkate alınmamıştır. Oysaki yönetmelikte yapılara etkiyen deprem yükleri deprem bölgelerine göre değişmektedir. Bu ise farklı deprem bölgelerinde inşa edilecek binalar arasında farklı boşluk miktarlarının göz önüne alınması gerektiği düşüncesini doğurmaktadır. Bu sebeple bu araştırma projesinin amacı, yakın-fay ve uzak-fay yer hareketleri dikkate alınarak binaların çarpışma davranışını ve binalar arasında bırakılması gereken boşluk miktarının deprem bölgelerine göre değişimini incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Although it has been stated in the Turkish Earthquake Code (TEC, 2007), hardly ever clearance has been left between the adjacent buildings due to the reasons such as unplanned urbanization, that the proprietary do not want to make concessions to boundary lines or regarding the structure detached during the designation. Thus it becomes unavoidable for unplanned urbanization. The seismic performance of the buildings is heavily affected by the characteristics and intensity of the ground motion. In the course of an earthquake on a region, the ground motion recorded near the existing fault line on the region is far different from the ground motion saved farther from that fault line. Hence, in determining the seismic performance of the structures, the necessity for considering the ground motions of near-fault and far fault occur. In the TEC (2007), the amount of space should be left between the buildings does not change according to the earthquake zones. Moreover, the effects of the near and far fault ground motions on the buildings are not taken into consideration. However, seismic loads acting on the structures in the TEC (2007) vary according to the earthquake zones. This current state raises the idea that the amount of space between buildings to be built in the different earthquake zones should be different. For this reason, the purpose of this research project is to study the collision behavior of buildings considering near and far fault ground motions and the changing of the amount of space between buildings according to the seismic zones.