Türkiye'de kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve sahil çamı (Pinus pinaster Ait.)'ndan asit pasta yöntemiyle reçine üretiminin ağaçtaki reçine miktarı üzerine etkisi
The effect of acid paste resin production from red pine (Pinus brutia Ten.) and maritime pine (Pinus pinaster Ait.) on the amount of resin in the wood in Turkey
- Tez No: 467952
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, reçine üretimi yapılmış ve yapılmamış (Kefken/Kocaeli, Armutlu/Yalova, Köyceğiz/Muğla ve Silifke/Mersin) bölgelerden kızılçam ve sahilçamı ağaç türlerinden beş morfolojik kısmı alınarak, öz odun ve diri odun olarak reçine üretiminin odundaki reçine miktarına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, 1. ve 2. yıl reçine üretimi yapılmış ve yapılmamış kızılçam ve sahilçamı ağaçlarından enine ve teğet yönde kesitler alınmıştır. Alınan kesitlerde reçine kanal sayıları ve çapları belirlenmiştir. Aynı zamanda Tarsus-Mersin aynı rakımdan kızılçam ve sahilçamı ağaçlarının 130 cm kısımlarından örnekler alınarak odun hücre çeperi bileşenlerine bakılmıştır. Çalışma sonucunda reçine üretiminden sonra odunda reçine miktarı artmıştır. Ayrıca öz odunda diri oduna göre daha fazla reçine miktarı bulunmuştur. Kızılçam odununda sahilçamına göre reçine üretiminden sonra daha fazla reçine miktarı artışı olmuştur. Hücre çeperi bileşenlerine bakıldığında kızılçam ve sahilçamı odununda sırasıyla holoselüloz %72.95, %68.69, selüloz %49.88, %47.54, α-selüloz %46.47, %41.77, lignin %27.86, %30.46, alkol-benzen %2.32, %10.87, sıcak su çözünürlüğü %3.63, %6.36, soğuk su çözünürlüğü %3.78, %5.83, %1 NaOH çözünürlüğü %14.20, %26.42 ve kül tayini %0.53, %0.6 olarak bulunmuştur. Reçine üretimi sonucunda reçine kanallarında ve çaplarında artış gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, five morphological parts of the tree species (Pinus brutia Ten., Pinus pinaster Ait.) resin production and not resin production from the regions (Kefken/Kocaeli, Armutlu/Yalova, Köyceğiz/Muğla and Silifke/Mersin) were taken and as heartwood and sapwood to investigate the effect of resin production on the amount of resin in wood. 1st and 2nd year resin production was made and resin was not produced. Cross-section and tangential cross-sections were taken from trees red pine and maritime pine. The number of resin channel numbers and diameters were determined ın the receiving sections. At the same time Tarsus-Mersin samples were taken from 130 cm parts of the same altitude trees red pine and maritime pine were examined the components of wood cell wall. As a result of the study, were found the resin wounds more resinous than the not wounds. In addition, the amount of resin is found in the heartwood more than sapwood. The amount of resin in five morphological parts has already been range the stumps, 45, 130 cm, root and branch wood. There is more resin in the red pine wood than in the maritima pine. When the cell wall components were examined, it was found that the content of holocellulose was 68.69%, 72.95%, cellulose 47.54%, 49.88%, α cellulose 46.47%, 41.77%, lignin 30.46%, 27.86%, alcohol-benzene 2.32%, 10.87%, hot water solubility 3.63% , 6.36%, cold water solubility 3.78%, 5.83%, 1% NaOH solubility 14.20%, 26.42% and ash content 0.53% and 0.6%, respectively in red pine and maritima pine. As a result of the resin production, increased from resin channels and diameters.