Kimax: Reaksiyon kinetik analizi için Maxima paketi
Kimax: A Maxima package for analysis of reaction kinetics
- Tez No: 467956
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Matematik, Chemistry, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, ücretsiz sembolik bilgisayar cebir sistemi Maxima vasıtasıyla Kimax olarak adlandırılan, kimyasal reaksiyonların kinetiklerini analiz eden bir reaksiyon kinetik analiz paketi geliştirilmiştir. Kimax, hem elementer hem de kompleks karakterdeki kimyasal reaksiyonların büyük bir sınıfına karşılık gelen adına hız denklemi de denen diferansiyel denklemleri oluşturup analiz etmektedir. Kimax, başlangıçta verilen bir reaksiyon için kullanıcıdan gerekli parametreleri aldıktan sonra reaksiyona karşılık gelen diferansiyel denklem sistemini oluşturur ardından sistemi çözüp kullanıcıya zamanla konsantrasyon değişimini grafik yoluyla gösterir. Bütün bunlara ilave olarak Kimax, tek reaktifli tek yönlü reaksiyonlar için deneysel bir çalışma sonucunda elde edildiği varsayılan ürün konsantrasyon değeri ile reaksiyon hız sabitini tahmin etmek suretiyle farklı başlangıç konsantrasyonlara sahip reaksiyonları analiz edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we develop a chemical reaction analysis package called“Kimax”using Maxima, a GNU free symbolic algebra system. Kimax derives and analyzes differential equations, also called rate equations, corresponding to a large class of chemical reactions of both reversible and irreversible types. At first, it enables user to observe differential equation or system of equations corresponding to a given reaction, and then obtains and displays desired solution components as time evolves. In addition to all these, Kimax is able to analyze reactions with different initial concentrations by estimating the reaction rate constant with the assumed product concentration value obtained as an experimental result for single reactant and irreversible reactions.