Antalya Körfezi'nde kılıç balığı avcılığında kullanılan paraketaların av verim ve kompozisyonu
Catch composition and efficiency of swordfish longline fishery in the Gulf of Antalya
  1. Tez No: 468024
  2. Yazar: DAVID JULIAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kılıç balığı (Xiphias gladius Linnaeus, 1758) eti lezzetli ekonomik olarak değerli bir balıktır. Bu nedenle bütün dünyada yoğun bir av baskısı altındadır. Kılıç balığı üzerine dünya kapsamında çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Fakat Antalya Körfezi çevresinde bu balık üzerine çalışmaları ile ilgili eksik olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle yaptığımız araştırma, kılıç balığı hakkında daha sağlıklı bilgi kaynakları sağlamak amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada 9 Aralık 2015-3 Şubat 2017 tarihleri arasında Antalya Körfezi 12 mil açıklarında toplam 122 balıkçılık operasyonuna çıkılmıştır. Toplam 221 adet kılıç balığı yakalanmıştır. Diğer balıklar Gempylidae, Lamnidae, Scombridae, Dasyatidae, Istiophoridae ve Coryphaenidae olmak üzere 6 familyaya ait 7 balık türü hedef dışı olarak yakalanmıştır. Yakalanan kılıç balığının birim çaba başına düşen av verimi olarak CPUEN 5,99±0,43 birey/1000 iğne ve CPUEB 134,23±11,53 kg/1000 iğne bulunmuştur. Yakalanan kılıç balıklarının boy-ağırlık ilişkisi W = 0,0000005 LJFL3,65, R² = 0,967 olarak bulunmuş ve pozitif bir allometrik büyüme saptanmıştır. Ayrıca paraketa ile bir kılıç balığı av operasyonu için yaklaşık olarak 574 TL gibi bir gider hesaplanmıştır. Bu giderin %57'lik gibi büyük bir oranını yem gideri oluşturmaktadır. Yapılan gelir (943,95 TL) ve gider (574 TL) ekonomik analizinde bir operasyon için yaklaşık 369 TL gibi bir gelir elde edildiği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Swordfish (Xiphias gladius Linnaeus, 1758) has been produced in high-level fishing activities. There are many studies on swordfish in the world. Nevertheless, it has been thought that there is a lack of work on this fish around Gulf of Antalya. This research has been carried out in order to provide a better source of information about the Swordfish. In this study, a total of 122 fishing operations were carried out between 9 December 2015 to 3 February 2017, 12 miles off the Antalya Gulf. A total of 221 Swordfish has been caught. Seven fish species belonging to 6 families, including Gempylidae, Lamnidae, Scombridae, Dasyatidae, Istiophoridae and Coryphaenidae were caught as bycatch. The mean CPUEs for swordfish by number (CPUEN) and weight (CPUEB) were computed as 5,99±0,43 specimens 134,23±11,53 kg per 1000 hooks. Lenght-weight relation of caught swordfish were calculated as W = 0,0000005 LJFL3,65 , R² = 0,967 and positive allometry found out as result. In addition, an expense of approximately 574 TL has been calculated for one swordfish fishing operation with longline. A large proportion of this expense (57%) was made up of bait. In the economic analysis of the income (943,95 TL) and outcome (574 TL), it is estimated that an operation yields is about 369 TL.