Tekirova (Antalya) ofiyolitleri'nin doğal ve yapay radyoaktivite (gama) seviyeleri ve insan sağlığı üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of teki̇rova (Antalya) opiolities on natural and artified radioactivity (gama) levels and human health
  1. Tez No: 468032
  2. Yazar: SEZER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya–Tekirova bölgesinde yayılım gösteren ofiyolit kayaçlarının doğal ve yapay radyoaktivite seviyelerinin genel değerlendirmelerini ortaya koymaktadır. Antalya-Tekirova ofiyolit kayaçlarının örneklere ait jeolojik incelemesi yapılmış, teknolojik özellikleri araştırılmış, kimyasal analizleri incelenmiş ve tüm bu veriler gama spektrometre değerleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Kayaçların jeolojik olarak değerlendirmeleri yapılmış olup, sayısal veriler ile ilgili tablolara aktarılarak birbirleri arasında basit istatistikler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulguların sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, doğal ve yapay anomali gösteren radyasyon değerlerine sahip kayaçlar ön plana çıkarılmıştır. Tez çalışması kapsamında ölçülen radyoaktivite sonuçları K-40 aktivitesi için 28,82-985,83 Bq/kg aralığında, U-238(Ra) aktivitesi için 0,26-212,07 Bq/kg aralığında, Th-232 aktivitesi için 1,06-104,30 Bq/kg değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir. Dünya ve Türkiye ortalamaları civarındaki bu değerler kullanılarak yapılan hesaplamalarda örneklerin ürettiği radyasyondan kaynaklanan ortalama doz değerinin müsaade edilebilir doz seviyesinin altında olduğu belirlenmiştir. Ancak Tekirova S25, S30 ve S31, Kemer S33, S35 ve S40, Kumluca S4 ve S29 lokasyonlarında radyasyon değerleri üst seviyelerde belirlenmiş olup bu bölgede yaşayan insanların sağlığının kontrol edilmesinde fayda olduğu düşünülmüştür. Araştırma sonuçları genel anlamda Antalya-Tekirova ofiyolit kayaçların doğal radyoaktivite açısından insan sağlığını önemli ölçüde etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out overall evaluations of natural and artificial radioactivity levels of ophiolite rocks exposed over location of Tekirova region in Antalya. An examination of geological regarding Antalya-Tekirova ophiolite rock samples were conducted, their technological properties were investigated, chemical analyzes were examined and all these data were evaluated together with gamma spectrometer values. Evaluation of the rocks as geological has been carried out in the meantime by transferring related to the tables, basic statistics have been fullfilled between each other. In light of findings obtained from the research were emerged to the foreground with rocks having radiation values indicating natural and artificial anomaly. Within the context of thesis, the results of radioactivity measuring were identified to vary in the range of 28,82-985,83 Bq / kg for K-40 activity, in the range of 0.26-212,07 Bq / kg for U-238 (Ra) activity, between 1,06 and104,30 Bq/kg for Th-232 activity, Using of these values around the world and Turkey averages, fulfilling in calculation given the result of dose values that arising from average radiation by samples producing was identified to be below of the level of permissible dose values. However, Tekirova S25, S30 and S31, Kemer S33, S35 and S40, Kumluca S4 and S29 at locations have been determined to have upper limits of radiation and it is thought that it is beneficial to control the health of the people living in this region. The results of the research suggest that the ophiolite rocks of Antalya-Tekirova on the whole do not affect human health significantly in terms of natural radioactivity.