Sarısu-Kemer (Antalya) arasındaki jeolojik yapıların olası mühendislik problemleri üzerindeki etkileri
The effects of geological structures between Sarısu-Kemer (Antalya) on possible engineering problems
- Tez No: 641454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖZAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Antalya ili Sarısu- Kemer arasındaki jeolojik yapıların olası mühendislik problemleri üzerine etkilerini araştırmak için yapılan bu çalışmada, karayolları ve çevresinde bulunan şevler incelenmiştir. Bu şevlerin süreksizlik özellikleri incelenerek, duraylılıkları kinematik analizlerle belirlenmiştir. Çalışma alanında yer alan birimler Prekambriyenden günümüze kadar oluşmuş olan kayaç birimlerinden meydana gelmektedir. Bu kayaç birimleri allokton yapı göstermekte olup bunlar Antalya Nap'ları veya Antalya Birlikleri olarak adlandırılmaktadır. Antalya Nap'ları alttan üste doğru; Çataltepe Nap'ı, Alakırçay Nap'ı, Tahtalıdağ Nap'ı, ve Tekirova Ofiyolit Nap'ından meydana gelmektedir. Bu birimlerin üstünü Tersiyer-Kuvaterner yaşlı çökeller örtmektedir. Süreksizliklerin ölçüldüğü şevler genellikle Tahtalıdağ Nap'ı ve Tekirova Ofiyolitleri içerisindeki Kırkdirek formasyonunda yer almaktadır. Çalışma alanında yer alan kaya kütlelerinde; süreksizlikler genellikle yakın, orta ve yer yer geniş aralıklı, genellikle dolgusuz ve yer yer kısmen dolgulu, orta geniş, orta dar, dar açıklığa sahip, 2, 3 ve 4 pürüzlü- dalgalı, orta- yüksek devamlılığa sahip kaya kütleleri olarak sınıflandırılmıştır. İnceleme alanında yer alan kaya birimlerini oluşturan yamaçlarda, olası kinematik kontrollü şev duraysızlıklarının belirlenebilmesi için dört lokasyonda kinematik analizler yapılmıştır. Buna göre 1, 2 ve 3 nolu şevlerde süreksizlik denetimli herhangi bir duraysızlık beklenmemektedir. Diğer lokasyonlarda yer alan şevlerde ise; 4, 5 ve 7 nolu şevlerde düzlemsel kayma, 6, 8 ve 11 nolu şevlerde düzlemsel ve kama türü yenilme, 9 ve 10 nolu şevlerde sadece kama türü yenilmenin olabileceği belirlenmiştir. Dördüncü lokasyonda yer alan 12 nolu şev yüzeyinde ise 55/028 duruşlu fay düzlemi boyunca düzlemsel bir yenilmenin meydana geldiği belirlenmiş ve bu yenilmenin nedenleri ve sonuçları incelenmiştir. Bu çalışmada kinematik analizler sonucunda düzlemsel ve kama türü duraysızlıkların gelişebileceği olası şev yönelimleri ve lokasyonlar belirlenmiştir. Bu değerlendirmeler 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 şevlerin duraysız olduklarını göstermiştir. Şev eğim açılarının mevcut eğim yönü değiştirilmeden sırasıyla; 650, 460, 770, 360, 530, 600, 710, 680 ye düşürülmesi ile süreksizliklere bağlı duraysızlık problemlerinin ortadan kalkacağı tespit edilmiştir. 12 nolu şev yüzeyinde görülen düzlemsel kayma türündeki duraysızlığın ise KD yönünde kayma oluşturduğu, bu kaymanın şev yüzeyi ile aynı konuma sahip 58/028 duruşlu normal fay düzlemi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to investigate the effects of geological structures between Sarısu and Kemer of Antalya on possible engineering problems, the slopes in and around the highways were examined. The discontinuity properties of these slopes were examined and their stability was determined by kinematic analysis. The units in the study area consist of rock units that have been formed from Precambrian to the present day. These rock units show allochthonous structure and are called Antalya Nappes or Antalya Units. Antalya Nappes from bottom to top; It consists of Çataltepe Nap, Alakırçay Nap, Tahtalıdağ Nap, and Tekirova Ophiolite Nap. Tertiary-Quaternary sediments cover these units. The slopes where the discontinuities are measured are generally located in Tahtalıdağ Nap and Kırkdirek formation within Tekirova Ophiolites. In the rock masses in the study area; the discontinuities are generally classified as: close, medium and partly wide spaced; generally unfilled and partially filled; medium wide, medium narrow, narrow span; 2nd, 3rd and 4th class of rough-wavy and medium-high continuity rock masses. Kinematic analyzes were carried out at four locations on the slopes that form rock units in the study area to determine possible kinematic controlled slope instability. Accordingly, no instability with discontinuity control is expected in slopes 1, 2 and 3. In the slopes in other locations; It has been determined that there can be planar slip in slopes 4, 5 and 7, planar and wedge type defeat in slopes 6, 8 and 11, only wedge type defeat in slopes 9 and 10. On the slope 12 which is at forth location, it was determined that a flattened defect occurred along the fault plane with 55/028 stance, and the causes and results of this defeat were examined. In this study, possible slope orientations and locations where planar and wedge-type instabilities may develop were determined as a result of kinematic analysis. These evaluations showed that 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 and 11 slopes were unstable. Without changing the current slope direction, it has been determined that by reducing slope direction to 650, 460, 770, 360, 530, 600, 710, 680 instability problems due to discontinuities will disappear. It has been determined that the instability in the planar slip type seen on the slope 12 is a slip in the northeast direction and this slip is the normal fault plane with 58/028 posture, which has the same position as the slope surface.