RFID sistem seçimi ve işletme verimliliğine etkisi
RFID system choosing and impact on enterprise efficiency
- Tez No: 468047
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde işletmelerin teknolojiden uzak olarak faaliyetlerine devam etmesi düşünülememektedir. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin aynı zamanda karşımıza getirmiş olduğu kaynakların kullanımı, hizmetler, ortaya çıkan ürün, firmalar arasındaki rekabet gibi unsurları önemli oranda etkilemektedir. Günümüzde, küresel pazarda rekabetçi ortamda kalmak için üreticilerin, hizmet sağlayıcıların değişikliklere çabuk tepki vermeleri kendi iş çevreleri açısından oldukça önemlidir ve nerdeyse bir zorunluluktur. Bununla birlikte, teknoloji yönetiminin önemi de şirketler için daha çok önem kazanmaktadır. Yanlış teknoloji yatırımları çoğu zaman şirketler için kayıp olabilmektedir. Bu bağlamda, teknolojik gelişmelerin yakından takip edildiği ve uygulandığı otomobil sektöründeki bir firmada en uygun RFID sistemini seçmek amacıyla şirket ihtiyaçlarını karşılayacak ana ve alt kriterler belirlenerek çok-kriterli karar verme metotlarından Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak bir uygulama gerçekleştirilmiş ve ardından belirlenen pilot bölgede yürüyen süreçlerin verimliliği ve doğru işletilmesi analiz edilmiştir. Gözlemlenen pilot bölgeden elde edilen verilerin lojistik birimlerini olumlu olarak nasıl etkileyebileceği aktarılmaya çalışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it cannot be considered that companies carry out their activities far away from technology. Especially, with Fourth Industrial Revolution 4.0 (Industry 4.0) smart technologies has started to play big role in factories. One of the innovation of industry 4.0 is RFID technology, today used by various industries in multiple areas, and there are widespread researches about this subject thus aims that to improve these Technologies one step further. Besides that, management of technology becomes more crucial from many points of view of companies. Inaccurate technology investment usually might cause loss for companies. In this context, in order to choose best RFID option with defined criteria, at a company in automotive sector where technological development is followed and implemented, hierarchical model is established and from based on this model analytical hierarchy process used and an application is carried out and after in defined area efficiency of work In progress and it conduction in a right way was analysed also is tried pass on, how logistic units are affected in a good way by the data is gained from observed area.