Personel giriş çıkış sistemi seçimi ve mağazacılıkta bir kullanım uygulaması
Personnel tracking system selection and a case study in retail sector
  1. Tez No: 931082
  2. Yazar: RASİM BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, personel takip sistemlerinin analitik bir yaklaşımla değerlendirilmesi ve mağazacılık sektöründe personel giriş-çıkış takip sisteminin seçiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Günümüzde iş gücü yönetimi ve verimliliği artırmaya yönelik teknolojik çözümler, mağazacılık gibi dinamik çalışma ortamlarında kritik bir öneme sahiptir. Çalışma kapsamında, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) kullanılarak,“QR kod üreterek mobil uygulama üzerinden personel takip”,“parmak izi okuyucu”,“yüz tanıma sistemi”ve“RFID ile personel takip”gibi farklı sistemler karşılaştırılmıştır.Duyarlılık analizi ile farklı kriterlerin ağırlıkları artırılarak sistemlerin sıralamaları üzerinde nasıl bir etki yarattığı incelenmiştir. Araştırmada, öncelikle personel takip sistemlerinin tarihçesi ve teknolojik gelişimi literatür ışığında ele alınmıştır. Ardından, belirlenen kriterler doğrultusunda AHS yöntemi ile karar matrisleri oluşturulmuş ve sistemler çeşitli boyutlarda (kullanıcı kolaylığı, maliyet, güvenlik ve ölçeklenebilirlik) değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, QR kod tabanlı mobil uygulamanın diğer sistemlere göre birçok avantaj sunduğunu ve özellikle mağazacılık sektöründe etkili bir çözüm olabileceğini göstermektedir. Uygulama bölümünde, mağazacılık sektöründeki bir işletme örneğinde QR kod tabanlı sistemin işleyişi, kullanıcı geri bildirimleri ve performans değerlendirmesi detaylı bir şekilde sunulmuştur. Araştırma, teorik ve uygulamalı verilerden hareketle bu sistemin etkinliğini ortaya koymuş ve ilgili alanda yapılacak gelecekteki çalışmalara ışık tutmuştur. Bu tez çalışması, hem akademik literatüre hem de uygulamacılara, personel takip sistemlerinin seçimi ve entegrasyonu konusunda yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This this thesis, an analytical approach to evaluating personnel tracking systems and the selection of a QR code-based mobile application for employee entry-exit tracking in the retail sector are investigated. In today's world, technological solutions aimed at improving workforce management and efficiency are of critical importance in dynamic work environments like retail. Technological solutions aimed at enhancing workforce management and efficiency have become critically important in dynamic work environments such as retail. In this study, the Analytic Hierarchy Process (AHP) is employed to compare various systems, including“QR code generation via mobile applications,”“fingerprint recognition systems,”“facial recognition systems,”and“RFID-based tracking.”The research first explores the historical development and technological advancements of personnel tracking systems through a comprehensive literature review. Subsequently, decision matrices are constructed based on predefined criteria (usability, cost, security, and scalability), and the systems are evaluated using the AHP method. The results demonstrate that the QR code-based mobile application offers numerous advantages over alternative systems, making it a particularly effective solution for the retail industry. The application section presents a case study where the QR code-based system is implemented in a retail business. Detailed findings, including user feedback and performance evaluations, highlight the practicality and efficiency of this approach. By integrating theoretical and practical insights, this research provides evidence of the system's effectiveness and offers valuable perspectives for future studies in this domain. This thesis aims to contribute to both academic literature and practitioners by offering a novel perspective on selecting and integrating personnel tracking systems effectively.