Arkeolojik alanların korunmasında dijital sunum: Teos çalışması
Digital presentation for archaeological site preservation: The case of Teos
  1. Tez No: 468089
  2. Yazar: IŞILAY ÜÇOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜZDEN VARİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de arkeolojik alanların sunulması üzerinde yapılan araştırmalar ekonomik nedenler, planlamadaki aksaklıklar ve sunum olanaklarının eksikliği nedeniyle sınırlıdır. Arkeolojik alanlar ile ilgili koruma politikaları, plansız kentleşme, doğal afetler, toplumsal farkındalığın yetersiz olması ve ekonomik kaynakların kısıtlı olması nedenleriyle daha az sürdürülebilir olmaktadır. Dijital sunum teknoloji çağının önde gelen yöntemi haline gelmektedir. Dijital sunum yöntemleri, fiziksel sunum yöntemleri kadar önemli hale gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, dijital sunum kültürel miras konusunda farkındalık yaratmak için bir araç olarak kullanılmaktadır. Seçilen mimari ve obje ölçeğindeki arkeolojik buluntular, katı modelleme ve fotoğraf temelli modelleme ile yeniden canlandırılmıştır. İki modelleme yöntemi, kalıntıların taşıdığı tarihi ve kültürel bilginin aktarımı ve bağlam ile ilişkilerinin doğruluğunu oluşturmak açısından karşılaştırılmıştır. Arkeolojik malzemenin katı modelleme ve fotoğraf temelli modellemeleri örtüştürülerek bir dijital koruma yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Presentation policies regarding archaeological sites are limited because of the limited economic resources, planning disruption, and lack of presentation methods. Presentation policies regarding archaeological sites are becoming less sustainable because of unplanned urbanization, natural disasters, lack of public awareness, and limited economic resources. Conventional presentation techniques alone have become inadequate whereas digital presentation becomes the forerunner method in the age of technology. Digital presentation methods become equally important as analogue presentation methods. Within the scope of the thesis, digital presentation is used as a tool to raise awareness for cultural heritage. A study on solid and image-based modeling of selected remains in both an architectural and object scale is reconstructed. These two modeling methods are compared in terms of transferring the accurate historical and cultural data and being context dependent. A digital preservation method is proposed by overlapping the solid models and image-based models of the remains.