Sakarya ili compactozetıdae (acari: oribatıda) türleri üzerine sistematik araştırmalar
Systematic studies on species of compactozetidae (acari, oribatida) collected from hendek town of Sakarya province
  1. Tez No: 468104
  2. Yazar: BERİL SUSYAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BARAN, PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sakarya ili, Hendek ilçesinden Ekim 2015 – Ocak 2016 tarihleri arasında toplanan örnekler'den Compactozetidae Luxton, 1988 familyasına ait toprak akarların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Alınan örneklerde Compactozetidae familyasına ait Eupterotegaeus Berlese, 1916 cinsine ait yeni bir tür E. hendekensis n. sp. ve Cepheus Koch, 1835 cinsine ait Cepheus dentatus (Michael, 1888) türü saptanmıştır. Bulunan türlerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Yeni tür E. hendekensis n. sp. morfolojik özellikleri bakımından E. ornatissimus (Berlese, 1908) türüne benzerlik göstermektedir fakat bu türden rostrumun yuvarlak olması, tranlamella veya orta lamellar çıkıntının bulunmaması ve interbotridiyal bölgede yatay olarak konumlanmış yay şeklindeki güçlü kabartının bulunmasıyla ayırt edilir. Ülkemizden C. dentatus türüne ait ilk kayıt Ayyıldız ve arkadaşları (2011) tarafından daha önce Artvin ilinden verilmiş olup , bu çalışma ile Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to identify soil mites belonging to the family Compactozetidae Luxton, 1988 based on the samples collected from Hendek town of Sakarya province between October 2015 and January 2016. A new species belonging to genus Eupterotegaeus Berlese, 1916, E. hendekensis n. sp., and another species included in the genus Cepheus Koch, 1835, C. dentatus (Michael, 1888) were determined from the collected samles. Morphological features of the identified species were investigated by scanning electron microscopy. The new species E. hendekensis n. sp. shows similarity to E. ornatissimus (Berlese, 1908), but differentiated by the rounded rostrum, absence of translamella or median lamellar process and presence of an arched strong sculpture horizontally elongated on interbothridial region. Previously the species C. dentatus was recorded from the Artvin province of Turkey; this is the second record of this species from Turkey.