Sakarya İli liken florası
Lichen flora of Sakarya city
- Tez No: 56953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
IV ÖZET“Sakarya İli Liken Florası”nı konu alan bu çalışma Türkiye liken florasının belirlenmesine katkıda bulunmak üzere yapılmıştır. Sakarya îli'nde yapılan çalışmada 138 lokaliteden 169 liken türünün taksonomik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu türlerin Türkiye'de ve Avrupa'daki yayılış alanlarıda verilmiştir. Eldeki kaynaklara göre 1 65 tür çalışma alanından ilk kez kaydedilmektedir. Calicium abietinum, Caloplaca hungarica, Endocarpon adscesdens, Lecanora subaurea, Melanelia disjuncta, Pertusaria hymenea ve P. leioplaca ise Türkiye Liken Florası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study titled as“Flora of Lichen of Sakarya City”aims a contribution to the determination of the Lichen Flora of Türkiye. Taxonomical features of 169 lichen species growing in 138 sites of Sakarya are investigated. Distribution patterns of these species in Türkiye and Europe are also given. According to the existing literatüre, 165 species are recorded for the first time from the study area. Calicium abietinum, Caloplaca hungarica, Endocarpon adscesdens, Lecanora subaurea, Melanelia disjuncta, Pertusaria hymenea and P. leioplaca are firstly added to the Lichen of Türkiye.