Uçak gövdesinin modellenmesi
Aircraft body modeling
- Tez No: 468147
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda uçak üreten firmalar aerodinamiğe çok önem vermektedirler. Bunun için büyük miktarlarda bütçeler ayrılarak AR-GE çalışmaları yapmaktadırlar. Üretici firmalar tasarladıkları araçların ilk önce küçük bir modelini yaparak rüzgar tünelinde deneysel testler yapmakta ve sabit duran prototip üzerine değişik hızlarda hava akışı gönderilerek araç üzerindeki etkileri araştırmaktadırlar. Bu verilerle aerodinamik yapı ortaya konulmaktadır. Rüzgâr tüneli; hava gibi hareketli bir akışkan içersinde bulunan katı cisimlere akışkanın uyguladığı etkinin incelenmesi, araştırılması ve yorumlanması için tasarlanmış ve üretilmiştir. Rüzgâr tünellerinde cisim üzerine gönderilen akışkanın hız, basınç gibi fiziksel özellikleri istenilen büyüklüklerde ayarlanılabilmektedir. Çağımızda bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve sağladığı kolaylıklar ürün tasarım ve geliştirilmesine yönelik hazırlanan bilgisayar yazılımlarının kullanılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Günümüzde yazılım firmaları ve konusunda uzmanlaşmış mühendisler gerçek rüzgar tünellerinde çalışmaların oldukça büyük maddi yük getirmesinden dolayı çeşitli yazılımlar ve programlar geliştirmişlerdir.Bu çalışmada Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemlerinden, AutoCAD ve FLUENT® ticari yazılımı ile aerodinamik iki uçak geometrisi etrafındaki akış hesaplanmıştır ve Fluent programında görsel değerler elde edilerek iki farklı şekil üzerinde meydana gelen hız ve basınç etkileri arasındaki farklar incelenmiştir. Elde edilen veriler ile gövdenin tasarımında en uygun taşıma, sürükleme etkileri ve sürtünme katsayısının belirlenmesine çalışılmıştır. Bu değerler; özellikle uçakların yakıt tüketimi ve gövdenin meydana getirdiği sesi minimize etmek, Drag (Sürükleme) ve Trust (İtme) kuvvetini en verimli hale getirilebilecek değerleri elde edebilmek için sayısal analizler gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Aircraft manufacturers set a high value of the aerodynamic aspect in recent years. For this reason, Research and Development studies are executed by granting huge amount of budget. Manufacturers initially design the engines by making a small model of them and later do the experimental test in the wind tunnel. After that, the effect of the air flow thru' the static prototype aircraft are analysed. The aerodynamic structure is stated expressly by this output. The model of the Wind Tunnel is designed aand produced to analyse the effect of the air current putting pressure on solid objets existed within the current like the stream of air. The psyhical and velocity aspects of the air current blowing through the objects in the Wind Tunnel is regulated at any rate. The developments in computer technology made inevitable use of softwares for making product design and enhancing them.Today, Software Companies and engineers,who are specialized at their branch, developed bunch of software programmes for the Wind Tunnel Model, which costs at a low figure.In this study, some metholodgies of Computational Fluid Dynamics (CFD) system, AutoCAD, FLUENT® and subsonic speed will be used for detecting the speed and pressure frequency in the surface of aeroplanes.With the verified data, the effects of friction coefficient will be examined. After that, this verification will be used to decline the sound effect done by the aircraft hull and to minimize the fuel consumption. Moreover, there will be numerical analyses to get assets in the name of maximizing Trust and Drag action effectively