Cu(II) ve Vo(II) geçiş metal iyonu katkılı di-potasyum sülfat kompleksinin ESR tekniği ile incelenmesi
Examination Cu(II) and VO(II) transition metal ion doped di-potassium sulphate complex by ESR technique
  1. Tez No: 468167
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada bakır ve vanadyum geçiş metal elementleri katkılandırılmış K_2 SO_4 bileşiği EPR tekniği kullanılarak incelendi. Bu teknik ile elde edilen spektrumlar ve bu spektrumlarım çözümlenmesi sonucu elde edilen veriler sayesinde yapıya eklenen bakır ve vanadyum iyonlarının potasyum iyonlarının yerine geçtiği düşünülmektedir. Elde edilen kristalin ortorombik oluşu yapıda dört adet kimyasal olarak aynı, manyetik olarak farklı sitenin olması gerektiği yönündedir. Bakır katkılı K_2 SO_4 tek kristali incelemesinde yapı içinde dört adet sitenin varlığı gözlenmiştir. Her bir site için elde edilen g ve A değerleri büyük oranda uyum içindedir. Ayrıca yapılan toz kristal incelemesinde elde edilen g ve A değerleri her bir site için elde edilen g ve A değerleri ile uyumludur. Yine toz kristal için elde edilen spektrumda da paramanyetik merkezin çevresel simetrisinin düşük simetri özelliği gösteren rombik simetride olduğu tespit edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak bu kristal için yapılmış UV çalışması verilerini kullanarak yapıdaki moleküler bağ katsayılarının da hesabı yapılmıştır. Aynı bileşiğin vanadyum iyonu katkılı formuda laboratuar ortamında oluşturuldu. Ancak tek kristal incelemesi, çizgi sayısının fazlalığı ve çizgi şiddetlerinin birbirleri içinde kaybolacak şekilde yerleşmesinden dolayı yapılamamıştır. Ancak toz incelemesi için elde edilen spektrumdaki deneysel veriler ve teorik bağıntılar kullanılarak paramanyetik merkezin yerel simetrisi, g ve A değerleri fermi temas sabiti ve dipol-dipol etkileşim sabiti belirlenmiştir. Bulunan değerlerin literatürdeki vanadyum katkılı bileşiklerle uyum içinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, Cu^(2+) ve VO^(2+) doped β- K_2 SO_4 single crystal and powder form of the complex was performed ESR analysis. For Cu^(2+) doped complex presence four different paramagnetic centers was detected. For each paramagnetic centers g and A the value was found. İn studies for powder form, g and A values it was found to be in agreement with the result obtained with the single crystal measurements. The angles between the real axis and the selected axis were determined experimentally. Moleculer bond cofficient were calculated for each of the paramagnetic centers and powder form. As a result of settling in the region adjacent the ligand of the copper ion (low symmetry) concluded that comply with rhombic symmetry. Similar measurements VO^(2+) doped β- K_2 SO_4 complex was made in powder form. The center of powder form with ligands in the region where ion settled according to the data obtained from the powder spectrum is positioned properly in accordance to the axial symmetry detected and for this structre a and A values were determined.