Türkiye ve İran arasındaki tarım ürünleri dış ticaretinin karşılaştırmalı olarak analizi
- Tez No: 46817
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ABSTRACT Iran ve Türkiye'nin, ayrı ayrı, tarımsal ürünler üretimi, bu iki ülkenin toplam ve tarım ürünleri dış ticareti, buna pa ralel olarak adı geçen ülkeler arasındaki tarım ürünleri dıs ticaretini ve nihayet bu ülkeler arasındaki tarım ürünleri dıs ticaretinde ortaya çıkan sorunları ve bunlara ilişkin çö züm önerilerini inceleyen bu çalışmada ; daha önce yapılmış benzeri araştırmaların sağladığı verilerin yanı sıra, her iki ülkede bir grup dışsatımcı firma ile yüzyüze görüşme yapıla rak da toplanan verilerle çalışmanın özgün nitelik kazanması na çaba gösterilmiştir. Gelecek yıllara ait dışsatım tahmin leri ise her iki ülke için dışsatım trendlerinden yararlanı larak bulunmaya gayret edilmiştir. ABSTRACT In this paper studying the individual production of ag ricultural products, the total and agricultural foreign trad ing of these two countries, the foreign trading of the agri - cultural products between the said countries parallel to this and finally the problems arising out of the foreign trading of agricultural products between these countries and remedies to such problems; efforts have been made to make the study ac quire an specific character with data collected by intervie - wing with several exporting companies in both countries as well as data obtained through some previous similar studies. The export estimations for the coming years have been strived to make by utilizing the export trends of both countries.
Özet (Çeviri)