Bazı meyve türlerinde çiçek tozu saklama yöntemleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 46818
  2. Yazar: HAYRİ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUHİNAZ GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ABSTRAKT 1994 baharında Badem, Kayısı, Kiraz, Vişne ve Ceviz türlerine ait çeşitlerden alınan çiçek tozlarına ilk çimlendirme denemeleri yapılıp çimlenme oranları saptandı. Daha sonra kurutularak nem içerikleri azaltılan bu çiçek tozları 50 cc ' lik renkli şişelere ve 20 cc ' lik polipropilen tüplere yerleştirildi. Bu çiçek tozları kontrolsüz koşullar, +4°C, - 20 °C ve -86 °C de depolandılar. Çalışma sırasında periyodik olarak yapılan in vitro çimlendirme denemeleriyle çiçek tozlarının cani ılıklarındaki değişimler saptanmaya çalışıldı. Kontrolsüz koşullarda depolananlar 6-19 gün arasında çimlenme yeteneklerini kaybettiler. +4°C de saklananlar 110-225 gün arasında çimlenebilirliklerini kaybettiler. -20 °C ve -86 °C de saklananlar ise çalışmanın bitiminde dahi bu süre tür ve çeşitlerin çiçek tozu alınış tarihlerine bağlı olması nedeniyle değişiktir. ABSTRACT In the spring of 1994, pollens which were collected from Almond, Apricot, Cherry, Sour Cherry and Walnut were tested for in vitro, and the germination ratio of fresh pollens were determined. Then pollens were dried and stored in 50 ml brown coloured glass bottles and 20 ml polypropylen tubes under ambient conditions and +4°C, -20 CC and -86 °C. During the research pollen germination ratio was investigated for all species at intervals and the change in the pollen germination ratio was determined. The pollens which were stored under ambient conditions lost their germination viability in 6-19 days. Pollens which were stored at +4°C lost their germinabil- ity in 110-225 days. Otherwise, there was a small reduction in germinability of the pollens stored at -20°C and -86°C.
Özet (Çeviri)