Samsun ili demiryollarında sorun olan yabancı otlar ve mücadelesi
Struggle with the weeds causing problems on railway lines in Samsun province
- Tez No: 468175
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSREV MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yabancı otlar demiryolunda seyreden lokomotif ve vagonların tekerlekleri ile raylar arasında soruna neden olarak bu makinalarin dönüş ve frenleme kabiliyetlerini düşürerek kaza riskini arttırmaktadır. Bu sorunlar dikkate alınarak 41. Yol Bakım Onarım Müdürlüğü mıntıkaları içerisinde yer alan Samsun iline bağlı cari ve tali hatlar ile gar ve istasyon sahalarında sorun olan hâkim yabancı ot türlerinin belirlenmesi ve bu türlerin kimyasal mücadelesinde kullanılabilecek ve önerilebilecek herbisitlerin etkinlik durumları araştırılmaya çalışılmıştır. Hat boyunca yaklaşık 86,00 km'lik alan üzerinde toplam 57 lokasyonda surveyleme yapılmış ve mevcut yabancı ot türlerinin rastlanma sıklıkları (%) ve yoğunlukları (bitki/m2) belirlenmiştir. Samsun ili demiryolu hattında bulunan yabancı ot türlerinin rastlanma sıklığı açısından ve m2'deki yoğunluklarına göre değerlendirildiğinde ilk sırayı %94,74 rastlanma sıklığı ile pire otu (Conyza canadensis (L.) Cronquist) ve %68,42 ile yabani havuç (Daucus carota L.) olmuştur. Glyphosate 30 yılı aşkın süredir Dünyada ve Ülkemizde tarımsal ve tarım dışı alanlarda kullanılan geniş spektrumlu total bir herbisittir. Çalışma kapsamında glyphosate, glyphosate + carfentrazone-ethyl + diflufenican + MCPA, glyphosate IPA + carfentrazone-ethyl, İndaziflam aktif maddelerinin ruhsat dozları uygulanmıştır. Tesadüf parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulan denemenin 7, 14, 28. günlerinde gözlem ve sayımlar yapılmıştır. Glyphosate aktif maddesi ile yapılan mücadelenin rastlanan türleri yok etmede yetersiz kaldığı, farklı aktif maddelerle karışım halinde kombine ilaçların tercih edilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Ayrıca demiryollarında ruhsatta olmayan glyphosate + carfentrazone ethyl + diflufenican + MCPA 'nın ise etkinliğinin diğerlerine göre oldukça yüksek olduğu dikkat çekmiştir
Özet (Çeviri)
Weeds can increase the accident risk by clinging to locomotive or carriage wheels and railway lines and by decreasing braking and maneuver capabilities of the locomotives and carriages. Considering these reasons, in the open fields of domestic and secondary lines with the station fields and facilities located on 41th Road Maintenance and Repair Directorate of Samsun Province, the dominating problematic weed species have beeb identified and the effectiveness of the recommended herbicides that are used for the chemical struggle against these species have been introduced. Throughout the line, an area of 86,00 km was scanned and 57 locations were surveyed in total and the frequency of occurrence (%) and the density (plant/m2) of the existing species of weed were identified. Considering Samsun province in terms of frequency of occurrence and density of the weed species, pyrethrum (Conyza canadensis (L.) Cronquist) is at the top with 94,74% occurrence frequency followed by parsnip (Daucus carota L.) with 68,42% occurrence frequency. Glyphosate is a wide spectrum total herbicide that has been used in agricultural and non-agricultural areas in our country and in the world for more than 30 years. For the study, the licensed dosage of active agents glyphosate, glyphosate + carfentrazone-ethyl + diflufenican + MCPA, glyphosate IPA + carfentrazone-ethyl, indaziflam were used. The study was conducted using a randomized design with four replicates. As a consequence of the measurements observed on the 7th, 14th, 28th days of the study, it was discovered that the glyphosate active agent was insufficient to eliminate the encountered species, however, it is concluded that it would suffice to use combined drugs with different active agents. Moreover, it was noticed that the glyphosate + carfentrazone- ethyl + diflufenican +MCPA, which does not have license to be used on railways, was much more effective than the others.