Bazı besinlerin doğu hamam böceği (Blatta orientalis Linnaeus, 1758 Blattidae) ve Türkistan hamam böceği (Blatta lateralis Walker, 1868 Blattidae)' e karşı atraktant etkilerinin belirlenmesi
DETERMINATION OF ATTRACTANT EFFECTS OF SOME FOODS TO ORIENTAL COCKROACH (Blatta orientalis Linnaeus, 1758 Blattidae) AND TURKISTAN COCKROACH (Blatta lateralis Walker, 1868 Blattidae)
- Tez No: 468176
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı bazı besinlerin (fıstık ezmesi, kuşburnu marmelatı, üzüm pekmezi ve tahin) Blatta orientalis (Doğu Hamam Böceği) üzerinde atraktant etkilerinin araştırılmasıdır. Buna ek olarak bu besinlerle Alfadom ticari isimLi % 10 alpha-cypermethrin etken maddeli insektisitten hazırlanan zehirli yemLerin B. orientalis ve B. lateralis türlerine karşı öldürücü etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada ilk önce atraktant etkileri belirlenmek üzere bu besinlerden ikişerli gruplar kurularak ortama salınan hamam böceklerinin hangi besini tercih ettikleri 1 saat boyunca 10 dakikada bir sayılmıştır. Öldürücü etkilerini kıyaslamak için ise hamam böcekleri farklı dozlarda (0.003, 0.006, 0.012, 0.025 mL, 0.050 mL, 0.1, 0.2, 0.3 mL) 4' er tekerrür olarak hazırlanan zehirli yemLere maruz bırakılarak 48 saatte bir ölü ve canlı sayımLarı yapılmıştır. Sonuç olarak bu besinlerden B. orientalis ve B. lateralis için atraktant etkisi en yüksek olan besin üzüm pekmezi olarak bulunmuştur. Ayrıca en yüksek ölüm oranlarının yine üzüm pekmezi içeren zehirli yem karışımında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the attractant effects of some foods (peanut butter, rosehip marmalade, grape molasses and tahina) on oriental cockroach, Blatta orientalis. In addition, the determination of the toxic fodder prepared from alfadom commercial 10% alpha-cypermethrin active ingredient with these foods against B. orientalis and Turkistan cockroach, B. lateralis species. In the study, above mentioned foods were set up as groups of two to determine the effects of attractants, and the food preferences of cockroaches released in the experimental areas were counted in every 10 minutes for 1 hour. In order to compare mortality, cockroaches were exposed to toxic food prepared in 4 replicates at different doses of the insecticide (0.003, 0.006, 0.012, 0.025, 0.05, 0.1, 0.2, 0.3 mL) and dead and alive counts were made for 48 hours. As a result, among the nutrients grape molasses was found to have the highest atractant effect for B.orientalis and B. lateralis. It has also been determined that the highest mortality rates were with the mixture of toxic baits containing grape molasses.