Kısıtlar teorisi esaslı proje yönetimi yaklaşımının otomotiv yan sanayiinde uygulaması
Approach of project management based on theory of constraints: An application in automotive supply industry
- Tez No: 468182
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ELEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz işletmelerinin amacı, büyüyen ve gelişen mevcut pazar içerisinde müşteri isteklerine en hızlı şekilde cevap vererek faaliyetlerine karlılıkla devam edebilmektir. Bu amaç çerçevesinde projelerin mevcut kaynaklarla hedeflenen zamanda tamamlanabilmesi kritik bir önem taşımaktadır. Bununla birlikte, geleneksel proje yönetimi teknikleri uygulanmasına rağmen çoklu görevlendirmeler ve öğrenci sendromu vs. gibi nedenlerden dolayı proje tamamlanma sürelerinde gecikmelerin yaşandığı bir gerçektir. Bu sorunu aşabilmek için son yıllarda Kritik Zincir Yöntemi (KZY)'nden yararlanılmaya başlanmıştır. Eliyahu Goldratt tarafından geliştirilen Kısıtlar Teorisinin proje yönetimindeki uygulaması olan KZY, bir projede kritik zincir üzerinde belirlenen görevlerin zamanında yerine getirilmesine odaklanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında; bir otomotiv yedek parça firmasında yürütülen projelerde hem süre hem de kaynak bazında yaşanan problemlerin çözümünde KZY' den yararlanılmıştır. Bu kapsamda beklenmedik gecikmelerin etkisini azaltmak için tüm görev ve kaynaklar çizelgelenmiş ve belirlenen önemli noktalara tamponlar yerleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar firmanın hali hazırda kullandığı Kritik Yol Yöntemi ile karşılaştırılmış ve incelenen projenin tamamlanma süresi üzerinde %20-25 düzeyinde iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of today's businesses is to be able to respond to customer requests in the fastest way possible within the growing and developing current market and to continue with its profitability. Within this framework, it is critical that the projects can be completed on time with the available resources. Despite the implementation of traditional project management techniques, however, there are multiple assignments and student syndrome; it is a fact that there are delays in project completion time. To overcome this problem, the Critical Chain Management (CCM) has started to be used in recent years. CCM, which is the project management practice of the Theory of Constraints developed by Eliyahu Goldratt, focuses on the timely fulfillment of the tasks defined on the critical chain in a project. Within the scope of this thesis study; CCM has been used to solve the problems experienced both in terms of time and resources in projects carried out in an automotive spare parts company. In this context, all tasks and resources are scheduled to reduce the effect of unexpected delays and the determined important point buffers are placed. The results obtained were compared with the Critical Path Method, which the company already used, and the improvement of the examined project over the completion time of 20-25% was achieved.